10.12.2020 - Miroslav Zajíc

Vrácení daně z nabytí nemovitosti

Modré daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti

Od 26. Září 2020 byla zrušena daň z nabytí nemovitosti a to i se zpětnou účinností. V některých případech dokonce stát vrací již zaplacenou daň. Sám jsem měl to štěstí, že mi byla daň za jednu nemovitost vrácena. Pro ty, kteří si ještě o vrácení daně nezažádali, mohu poskytnout stručný návod a popsat svou osobní zkušenost.

Kdo má nárok na vrácení

Nárok na vrácení daně má každý, kdo podával návrh na vklad v prosinci 2019 nebo později. Daň se samozřejmě vrací jenom tomu, kdo ji skutečně zaplatil.

Vrátil mi finanční úřad daň automaticky?

Finanční úřad daň sám nevrátí, pokud si o to nezažádáte.

Já jsem vše vyřídil online pomocí webové aplikace na stránkách finanční správy. Vyplnění je poměrně jednoduché. Aplikace je propojená i do datové schránky a dokáže žádost automaticky odeslat. Vše mi trvalo cca 10 minut.

Další možností je vytisknout si formulář ve formátu .doc, vyplnit jej psacím perem a poslat jej finančnímu úřadu poštou.

Za jak dlouho mi přišly peníze?

Peníze jsme dostali na účet 11 dnů od vyplnění žádosti. Nemovitost je v Karlovarském kraji. V ostatních krajích se může rychlost finančních úřadů lišit.

Co když někdo daň ještě neuhradil?

Ten kdo podával návrh na vklad v prosinci 2019 nebo později a daň neuhradil, už nemusí dělat vůbec nic. Finanční úřad už to řešit nebude.

Pokud jste ale podávali návrh na vklad v listopadu 2019 nebo dříve a daň jste ještě neuhradili, máte stále povinnost daň uhradit.

Přečtěte si i další články:

Jak vydělávat na pronájmu bytů
Investice do nemovitostí v době koronaviru

O autorovi:

Profilová fotka Miroslav Zajíc

Miroslav Zajíc

Do realit investujeme společně s manželkou. Postupně kupujeme byty, obchodní prostory a další drobné nemovitosti, které opravujeme a pak pronajímáme. Jsem zakladatelem webu MAJITELBYTU.CZ. Píšu sem své vlastní zkušenosti z pronajímání. Než jsme se naučili jak to dělat, stálo nás to spoustu peněz, času a nervů. Říká se, že zkušenosti nejde předat. Ale tipy a triky, které tady najdete, třeba někomu pomohou.


Komentáře k článku Vrácení daně z nabytí nemovitosti:

Děkuji slušným lidem, že nevkládají spam. Fórum se průběžně promazává, takže obtěžující zprávy zde dlouho nevydrží. Nezákonné nabídky půjček budou hlášeny na Policii ČR.

Další články o pronájmu nemovitostí

Diskusní fórum o pronájmu nemovitostí

Zpět na hlavní stránku