08.01.2021 - Miroslav Zajíc

Investice do nemovitostí v době koronaviru

Koronavirus

Koronavirus přinesl mnohým lidem do života starosti a utrpení, výpadek příjmů nebo dokonce ztrátu bližních. Pojďme se ale raději podívat na to, jaké změny přinesl do života realitních investorů.

Očekávaný pád cen bytů se zatím nekonal

Mnoho ekonomů očekávalo tzv. prasknutí bubliny, kdy ceny nemovitostí prudce klesnou. Dosud se ale žádný katastrofický scénář nekonal a nejspíš ani konat nebude.

Lidé stále potřebují bydlet, inflace je poměrně vysoká a nabídkové ceny bytů tak stále rostou. K růstu cen přispívá i uvolnění pravidel hypoték a zrušení daně z nabytí nemovitosti. I přes všechnu hysterii se nezaměstnanost zatím drží velmi nízko kolem 4%, takže většina lidí dokáže splácet hypotéky a nejsou nuceni své byty prodávat.

Koronavirus ale přeci jen má jeden výrazný efekt, a to možnost smlouvání. Do nedávna se o kupních cenách prakticky nedalo smlouvat. V současné těžké době ale mnoho lidí potřebuje peníze na rychlo a jsou pak ochotní přistoupit i na větší slevu. Nejlépe se samozřejmě smlouvá, pokud kupujeme „za hotové“ a prodávající tak dostane peníze rychle bez čekání na schválení úvěru.

Nemovitosti nejsou jen byty

S příchodem koronaviru se dostalo do potíží mnoho restaurací, hotelů, obchodů a firem. Některé podniky zkrachovaly, některé redukují svoji velikost. Zaměstnanci firem pracují na homeoffice a firmy už nepotřebují kanceláře. Tím se na trh postupně dostává mnoho komerčních nemovitostí, které momentálně nemají využití a nikdo je nechce koupit. U takových nemovitostí se dá očekávat krátkodobý pokles nabídkových cen a hlavně velká ochota prodávajících ke smlouvání.

Až současná „koronakrize“ ustoupí, život se vrátí k normálu, lidé začnou znovu chodit do restaurací, zaměstnanci se budou vracet do kanceláří a ceny dál porostou.

Investice do komerčních nemovitostí ale nejsou pro každého a mají určitá rizika. Je potřeba počítat s tím, že nájemník do restauračních prostor nebo do kanceláří se nejspíš najde až pár měsíců po skončení koronavirových opatření.

Ceny nájemného

Nájemné během koronakrize kleslo pouze v centru Prahy, kde se většina bytů nabízela ke krátkodobým pronájmům přes Airbnb. Všechny tyto prázdné byty se nyní skokově objevily v nabídce dlouhodobých pronájmů a tím způsobily pokles nájemného. Nájemné se postupně snížilo i u větších bytů mimo centrum. Ve zbytku republiky ceny nájemného spíše stoupají. Po návratu turistického ruchu se pravděpodobně byty v Praze opět začnou pronajímat turistům a nájemné se rychle vrátí na původní úroveň.

Dopad na prohlídky nemovitostí

Realitní kanceláře ani soukromí prodejci kvůli koronaviru prohlídky nemovitostí nijak neomezují. Prohlídky se obvykle konají v roušce, jinak se nic zásadního nezměnilo. Některé realitní kanceláře nabízejí možnost virtuálních prohlídek, videohovorů a korespondenčního vyřízení kupní smlouvy. Přesto doporučuji si nemovitost alespoň jednou prohlédnout osobně.

Energie

V důsledku finanční nejistoty si nyní nikdo nepořizuje nová auta na splátky. Automobilky tak nevyrábějí a nespotřebují tolik elektřiny. Cena elektřiny díky tomu výrazně klesla. Pokud máte elektřinu nájemníků napsanou na sebe, můžete jim nyní vyjednat lepší podmínky. Současnou velmi nízkou cenu elektřiny lze fixovat až na 3 roky.

Řemeslníci

Řemeslníci ve své práci nijak omezení nejsou. Přesto sehnat řemeslníka během pandemie je téměř nemožné. Připisuji to faktu, že některé obchody a restaurace během uzavírky alespoň rekonstruují své prostory.

Co čekat do budoucna?

Koronavirová opatření budou pravděpodobně pokračovat i nadále. Přísnost opatření se v poslední době stanovuje tak, aby se držela vytíženost nemocnic na horní hranici. Česká republika má poměrně velké zdravotnické kapacity a může si dovolit poměrně rychlé promořování populace. Šíření nemoci se může brzy začít samovolně zpomalovat díky tomu, že už je promořené poměrně velké procento lidí. Velkou nadějí je také očkování. Není ale jasné, jaká bude imunita proti novým mutacím viru, které přirozeně vznikají.

Pro investory to přinejmenším znamená, že budou mít ještě nějakou dobu možnost kupovat nemovitosti pod cenou. Pokud se ale položí celá ekonomika, nebude z toho profitovat (téměř) nikdo.

Přečtěte si i další články:

Jak vydělávat na pronájmu bytů
Jak vybrat a prověřit investiční byt

O autorovi:

Profilová fotka Miroslav Zajíc

Miroslav Zajíc

Do realit investujeme společně s manželkou. Postupně kupujeme byty, obchodní prostory a další drobné nemovitosti, které opravujeme a pak pronajímáme. Jsem zakladatelem webu MAJITELBYTU.CZ. Píšu sem své vlastní zkušenosti z pronajímání. Než jsme se naučili jak to dělat, stálo nás to spoustu peněz, času a nervů. Říká se, že zkušenosti nejde předat. Ale tipy a triky, které tady najdete, třeba někomu pomohou.


Komentáře k článku Investice do nemovitostí v době koronaviru:

uživatel
filipix
23.3.2021
A jak je to teď když jsou uzavřené okresy? Nebyl by nějaký update?

Konkrétně se mi jedná o ježdění na prohlídky mimo okres..
uživatel
Miroslav Zajíc (moderátor)
23.3.2021
Do našich nemovitostí už jsem během uzávěry jel několikrát.

Policie mě zatím stavěla jenom v jednom případě, když jsem si přebíral byt od nájemnice (při skončení nájmu). Na cestě tam se mě jenom ptali kam jedu a bez problémů mě pustili, ani nechtěli vidět žádná lejstra. Na cestě zpátky mě stavěla zase jiná hlídka a chtěli vidět že mám vypsaný důvod cesty. Kontrolovali i občanku.

V obou případech mi přišlo, že nechtějí dělat žádné problémy. Pokud máte cestu jasně odůvodněnou a pokud jste slušný, tak Vás bez řečí pustí.

Mějte připravený respirátor a vyplněný formulář s důvodem cesty. Zašrtávám poslední kolonku - výkon podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti.
uživatel
JiriX
19.5.2021
tak by mě zajímalo po půl roce od napsání článku, jestli někdo přeci jenom pocítil snížení nájmů. osobně jsem naopak jenom zdražoval. ale v médiích se pořád tvrdí, že šly nájmy dolu. je tady někdo, kdo musel zlevňovat?
uživatel
Miroslav Zajíc (moderátor)
20.5.2021
@JiriX:

My jsme i v průběhu koronaviru zdražovali. Ve dvou bytech se nám vyměnil nájemník - jeden jsme hned pronajali o 10% dráž a ve druhém jsme udělali rekonstrukci a zdražili jsme o 36%.

Myslím, že to hodně záleží na lokalitě. V Praze a dalších airbnb lokalitách už nájmy trochu poklesly. Na venkově a v ne-turistických městech se to podle mě nijak neprojevilo.

Vypadá to, že se chystá větší inflace, takže si myslím, že i ceny pronájmů by měly spíš růst. Jakmile se naplno vrátí turistický ruch, tak poletí ceny strmě nahoru i v Praze.
uživatel
miguel
6.6.2021
@JiriX:

Ze tří bytů v Praze jsem zlevnil dva o 500 Kč.
Děkuji slušným lidem, že nevkládají spam. Fórum se průběžně promazává, takže obtěžující zprávy zde dlouho nevydrží. Nezákonné nabídky půjček budou hlášeny na Policii ČR.

Další články o pronájmu nemovitostí

Diskusní fórum o pronájmu nemovitostí

Zpět na hlavní stránku