Koronavirus přinesl mnohým lidem do života starosti a utrpení, výpadek příjmů nebo dokonce ztrátu bližních. Pojďme se ale raději podívat na to, jaké změny přinesl do života realitních investorů.
Mnoho ekonomů očekávalo tzv. prasknutí bubliny, kdy ceny nemovitostí prudce klesnou. Dosud se ale žádný katastrofický scénář nekonal a nejspíš ani konat nebude.
Lidé stále potřebují bydlet, inflace je poměrně vysoká a nabídkové ceny bytů tak stále rostou. K růstu cen přispívá i uvolnění pravidel hypoték a zrušení daně z nabytí nemovitosti. I přes všechnu hysterii se nezaměstnanost zatím drží velmi nízko kolem 4%, takže většina lidí dokáže splácet hypotéky a nejsou nuceni své byty prodávat.
Koronavirus ale přeci jen má jeden výrazný efekt, a to možnost smlouvání. Do nedávna se o kupních cenách prakticky nedalo smlouvat. V současné těžké době ale mnoho lidí potřebuje peníze na rychlo a jsou pak ochotní přistoupit i na větší slevu. Nejlépe se samozřejmě smlouvá, pokud kupujeme „za hotové“ a prodávající tak dostane peníze rychle bez čekání na schválení úvěru.
S příchodem koronaviru se dostalo do potíží mnoho restaurací, hotelů, obchodů a firem. Některé podniky zkrachovaly, některé redukují svoji velikost. Zaměstnanci firem pracují na homeoffice a firmy už nepotřebují kanceláře. Tím se na trh postupně dostává mnoho komerčních nemovitostí, které momentálně nemají využití a nikdo je nechce koupit. U takových nemovitostí se dá očekávat krátkodobý pokles nabídkových cen a hlavně velká ochota prodávajících ke smlouvání.
Až současná „koronakrize“ ustoupí, život se vrátí k normálu, lidé začnou znovu chodit do restaurací, zaměstnanci se budou vracet do kanceláří a ceny dál porostou.
Investice do komerčních nemovitostí ale nejsou pro každého a mají určitá rizika. Je potřeba počítat s tím, že nájemník do restauračních prostor nebo do kanceláří se nejspíš najde až pár měsíců po skončení koronavirových opatření.
Nájemné během koronakrize kleslo pouze v centru Prahy, kde se většina bytů nabízela ke krátkodobým pronájmům přes Airbnb. Všechny tyto prázdné byty se nyní skokově objevily v nabídce dlouhodobých pronájmů a tím způsobily pokles nájemného. Nájemné se postupně snížilo i u větších bytů mimo centrum. Ve zbytku republiky ceny nájemného spíše stoupají. Po návratu turistického ruchu se pravděpodobně byty v Praze opět začnou pronajímat turistům a nájemné se rychle vrátí na původní úroveň.
Realitní kanceláře ani soukromí prodejci kvůli koronaviru prohlídky nemovitostí nijak neomezují. Prohlídky se obvykle konají v roušce, jinak se nic zásadního nezměnilo. Některé realitní kanceláře nabízejí možnost virtuálních prohlídek, videohovorů a korespondenčního vyřízení kupní smlouvy. Přesto doporučuji si nemovitost alespoň jednou prohlédnout osobně.
V důsledku finanční nejistoty si nyní nikdo nepořizuje nová auta na splátky. Automobilky tak nevyrábějí a nespotřebují tolik elektřiny. Cena elektřiny díky tomu výrazně klesla. Pokud máte elektřinu nájemníků napsanou na sebe, můžete jim nyní vyjednat lepší podmínky. Současnou velmi nízkou cenu elektřiny lze fixovat až na 3 roky.
Řemeslníci ve své práci nijak omezení nejsou. Přesto sehnat řemeslníka během pandemie je téměř nemožné. Připisuji to faktu, že některé obchody a restaurace během uzavírky alespoň rekonstruují své prostory.
Koronavirová opatření budou pravděpodobně pokračovat i nadále. Přísnost opatření se v poslední době stanovuje tak, aby se držela vytíženost nemocnic na horní hranici. Česká republika má poměrně velké zdravotnické kapacity a může si dovolit poměrně rychlé promořování populace. Šíření nemoci se může brzy začít samovolně zpomalovat díky tomu, že už je promořené poměrně velké procento lidí. Velkou nadějí je také očkování. Není ale jasné, jaká bude imunita proti novým mutacím viru, které přirozeně vznikají.
Pro investory to přinejmenším znamená, že budou mít ještě nějakou dobu možnost kupovat nemovitosti pod cenou. Pokud se ale položí celá ekonomika, nebude z toho profitovat (téměř) nikdo.
Přečtěte si i další články:
Jak vydělávat na pronájmu bytůKomentáře k článku Investice do nemovitostí v době koronaviru: