09.01.2021 - Miroslav Zajíc

Odstranění zápachu cigaret po nájemníkovi

Popelník s cigaretami nájemníka

Byty pokud možno pronajímáme jako nekuřácké. Občas ale koupíme byt po kuřákovi, nebo i s nájemníkem, který kouří. Po odstěhování nájemníka ale musíme cigaretovou „vůni“ odstranit, což se může zdát jako neřešitelný úkol.

Vůně ve spreji a odstraňovače pachu

Hned na začátku raději uvedu, že žádné jednoduché řešení ve spreji neexistuje. Po aplikaci nejrůznějších voňavek a sprejů se zápach vrátí v horizontu několika minut.

Výpary z cigaret se totiž dlouhou dobu usazovaly na zdech, na podlahách, na dveřích, na oknech, na kuchyňské lince, na radiátorech a na dalších plochách.

Co tedy zabírá?

Z mé zkušenosti zabere pouze důkladné odstranění vrstvičky usazeného cigaretového kouře ze všech povrchů v bytě. Ne každý povrch lze ale vyčistit.

  • Koberce apod. pomůže jedině vyhodit
  • Plovoucí podlahy někdy stačí vytřít a navonět nějakým prostředkem na podlahy. Někdy je nutno je vyhodit včetně podkladového mirelonu, který je nasáklý kouřem
  • Stěny je potřeba vymalovat
  • Kuchyňskou linku důkladně vyčistit prostředkem na dřevo, a to i zevnitř, zeshora a ve všech nepřístupných místech.
  • Dveře a další dřevěné povrchy vyčistit prostředkem na dřevo. Nezapomenout ani na skla.
  • Radiátory vyčistit a nejlépe i natřít
  • Polstrovaný nábytek vyhodit
  • Plastová okna (naštěstí) stačí umýt běžnými prostředky.
  • Umýt opravdu všechny povrchy v bytě a nic nevynechat.

Právní stránka věci

Před pár lety se tvrdilo, že zákon neumožňuje pronajímatelům, aby nájemníkovi zakázali v bytě kouřit. Přestože tomuto názoru stále mnoho lidí věří, jedná se spíše o hoax. Občanský zákoník ani jiný zákon nic takového nestanovuje.

Pokud nájemník písemný zákaz nedodržuje, můžeme mu teoreticky dát výpověď a škody mu naúčtovat. V praxi je ale takový postup poměrně problematický.

Prevence

Jako nájemníky si raději vybírám pouze nekuřáky. Přesto si hlavně ze začátku raději hlídám, jestli v bytě skutečně nikdo nekouří. Někdy totiž v bytě kouří spolubydlící nebo návštěvy.

Pokud zjistím porušení, většinou stačí nájemníka na zákaz kouření upozornit a vše se tím vyřeší. Jedna cigareta naštěstí byt nezničí a pokud se problém včas podchytí, k žádným škodám nedojde. Na nájemníka, který pravidla porušuje, mě obvykle upozorní někdo ze sousedů.

Aby mi nájemníci nepřidělávali podobné starosti, vybírám si je poměrně pečlivě. Návod jak nájemníka vybrat najdete zde.

O autorovi:

Profilová fotka Miroslav Zajíc

Miroslav Zajíc

Do realit investujeme společně s manželkou. Postupně kupujeme byty, obchodní prostory a další drobné nemovitosti, které opravujeme a pak pronajímáme. Jsem zakladatelem webu MAJITELBYTU.CZ. Píšu sem své vlastní zkušenosti z pronajímání. Než jsme se naučili jak to dělat, stálo nás to spoustu peněz, času a nervů. Říká se, že zkušenosti nejde předat. Ale tipy a triky, které tady najdete, třeba někomu pomohou.


Komentáře k článku Odstranění zápachu cigaret po nájemníkovi:

uživatel
Radim
22.3.2021
Jenom bych doplnil, že dát nájemníkovi výpověď jenom kvůli cigaretám, to opravdu není úplně reálné. Když už, tak bych do té výpovědi přidal ještě další důvody (většinou se něco najde).

Spíš bych mu neprodloužil smlouvu a nevrátil kauci.
uživatel
miguel
22.3.2021
@Radim:

A jak mu to vyúčtuješ? Já teda když nájemníkovi něco strhávam z kauce, tak píšu aspoň do předávacího protokolu kolik za co jsem strhnul. Takže buď jsou škody menší než kauce, nebo třeba i větší, ale že by zrovna byla škoda přesně rovná výši kauce?
uživatel
filipix
23.3.2021
Kupovali jsme náš byt taky po kuřákovi. V té době to ještě byl naprostý standard a kdo nekouřil jako by neexistoval. My jsme s manželkou už tehdy byli zarytí nekuřáci. Nejdřív jsme jenom vymalovali, ale stejně to tam bylo cítit. Nakonec ten smrádek zmizel až když jsme vyměnili lino a vymetli jsme to pod tím linem. Kuchyňská linka byla taky cítit jako popelník, ale po pár týdnech to vyčichlo.
uživatel
jirkar
3.4.2021
@Radim:

Dát výpověď kvůli kouření cigaret je naprosto reálné. Ale je potřeba tam napsat, že dotyčný kouřil velké množství cigaret, způsoboval tím obtíže sousedům i pronajímateli, poškozoval tím závažným a nenapravitelným způsobem byt, atd. Čili musí se to napsat tak, aby to navazovalo na znění NOZ, zejm. §2291.

Otázka spíš je, jestli má smysl se s tím takhle babrat. Jednou mi takhle nový nájemník v bytě začal kouřit, tak jsem mu řekl že pokud ho tam ještě uvidím s cigaretou, tak se bude stěhovat rovnou do nemocnice na úrazové oddělení. Do nemocnice se nakonec nestěhoval, ale během týdne si našel jiný byt.
uživatel
Radim
4.4.2021
@jirkar:

Jak jste sám řekl, nemá smysl se s tím babrat. Jasně, výpověď dát můžete, ale když to dá nájemník k soudu, tak ho z bytu stejně nedostanete dřív než mu skončí smlouva. Pak ještě může soud vyhrát a nakonec mu budete ještě platit odškodné. To s tím úrazovým oddělením mě pobavilo, vidím že se s tím moc nemažete.
uživatel
VlastnikBytuPha
19.7.2021
bohužel kouření zakázat nejde. POkud jde o nájem, tak je nelogické, aby někdo nesměl kouřit v bytě, který pronajímá. Nelze zakázat ani chov zvířat jako pes, kočka, morče ap.

Vymalováním se pach kouře odstraní. Byt by měl být předán vymalovaný - před začátkem nájmu i na konci nájmu, tj. i nájemník po sobě by měl nechat vymalovat.
uživatel
Radim
19.7.2021
Kouření i chování zvířat běžně zakazuji. Přečtěte si tady na stránkách článek

https://www.majitelbytu.cz/muzeme-zakazat-koureni-a-zvirata-v-najemnim-byte

je to tam i celkem dobře vysvětlené po právní stránce. S tím chovem zvířat jsou to spíš takové právní kličky, ale používá se to a funguje to.

Jestli by to obstálo u soudu, to je vždycky otázka. Ale to neznamená, že na to rezignuji a budu to všem povolovat.
uživatel
VlastnikBytuPha
19.7.2021
tak kouření zakázat jde, ale zákaz je dosti sporný. Ale i to jako právně platilo, tak je obtížná vymahatelnost. Navštěvovat byt mohu jen limitovaně, jinak by šlo o šikanu nájemníka. POkud před návštěvou vyvětrají, nebude to přímo cítit.

Ano, lze i zúžit výběr lidí, budu odmítat kuřáky a chovatele psů a koček. Většina kuřáků je bezohledných, takže možná nic neztratím. Chov kočky by mi tak nevadil malý pes - tady vidím jen větší opotřebení bytu. Problém je větší pes.
uživatel
Radim
20.7.2021
@VlastnikBytuPha:

Přesně jak píšete, vyberu si rovnou nájemce, který nekouří a zvíře nechová.

Co je to vymahatelnost? Že se s někým budu tahat 5 let po soudech, zaplatím stovky tisíc za právníky, kolik času tím strávím? Z toho už jsem se dávno vyléčil.

Buď nájemce respektuje moje pravidla, nebo se rozloučíme. Proto se dává smlouva max. na rok.

uživatel
VlastnikBytuPha
20.7.2021
@Radim:

Teď zkušeností mám více, když člověk pronajímá poprvé, tak ho nenapadne se zeptat, jestli kouří, chová zvířata ap. Nebo nájemník sice nekouří, ale syn paní ano ap.

U některých lidí bohužel nepomůže, ani když mají smlouvu na 3 měsíce a ta jim skončí. Vy jim totiž musíte dát vědět předem, že končí nájem. A hlavně, zůstanou-li v bytě dál, tak je nemůžete vyhodit, ale čekat na soudy.
Děkuji slušným lidem, že nevkládají spam. Fórum se průběžně promazává, takže obtěžující zprávy zde dlouho nevydrží. Nezákonné nabídky půjček budou hlášeny na Policii ČR.

Další články o pronájmu nemovitostí

Diskusní fórum o pronájmu nemovitostí

Zpět na hlavní stránku