07.01.2021 - Miroslav Zajíc

Návod na vystěhování neplatičů z bytu

Je to noční můra každého, kdo pronajímá byty. Drzí podvodníci si byt pronajmou, přestanou platit, ale odstěhovat se odmítají. Policie je na lumpy krátká a raději tak hlídá majitele, jestli se nesnaží nájemníky vystěhovat protiprávním způsobem. Jak může majitel bytu postupovat, aniž by sám skončil za mřížemi?

Výpověď nájemní smlouvy

Pronajímatelé si většinou až do první trpké zkušenosti myslí, že si s vlastním bytem mohou dělat co chtějí. Mají za to, že když nájemník nezaplatí, jednoduše jej vyhodí.

Realita je bohužel úplně jiná. Pronájem bytu se řídí zákony, které velmi důsledně chrání nájemníky. Nájemníci jsou chráněni i když nedodržují smlouvu a dlouhodobě neplatí nájemné.

Tzv. profesionální neplatiči zaplatí prvních pár nájmů a potom už neplatí. Proti vykázání z bytu se brání právní cestou. V bytě se dokáží udržet běžně i dva roky než se je podaří vyhodit.

Neplatiči prý výpověď nedostali

Neplatiči se neostýchají ani zavolat policii na majitele, který se je pokusí vyhodit svépomocí bez soudního rozhodnutí. Bohužel tito parazité znají velmi dobře svá „práva“. Policie je proti nim bezzubá a dokáže zakročit maximálně proti zoufalému majiteli, který se domáhá svého vlastního bytu.

Prevence

Každý pronajímatel, který si podobnou zkušeností prošel, si už nájemníky prověřuje v registrech dlužníků. Oběťmi podvodníků se tak většinou stávají pouze začínající investoři, kteří si nájemníky často ani prověřit neumějí.

Soudní vyklizení bytu

Majitel podle zákona nesmí neplatiče z bytu vyhodit svépomocí. Jedinou zákonnou cestou je exekuční vyklizení bytu.

„Správný“ postup je následující:

  1. Čekat až bude nájemník dlužit za tři měsíce
  2. Poslat podvodníkovi výzvu k zaplacení dlužné částky
  3. Poslat výpověď bez výpovědní lhůty
  4. Počkat 1 měsíc od data doručené výpovědi
  5. Poslat podvodníkovi výzvu, aby se odstěhoval
  6. Podat k soudu žalobu na vyklizení bytu
  7. Čekat cca půl roku až rok na pravomocné rozhodnutí soudu.
  8. Najmout si exekutora, který podvodníka vystěhuje

Během celé této doby musí majitel podvodníkovi podle zákona zajišťovat veškeré pohodlíčko, musí za něj platit energie a nesmí mu v bydlení jakkoliv bránit.

K tomu samozřejmě platí právníky, soudní poplatky, exekutora a další výlohy. Výdaje jdou v lepším případě do desetitisíců. Část nákladů pak lze zpětně vymáhat na neplatičích. Vymáhání dluhů stojí další peníze a výsledek je nejistý.

Lze celý proces nějak urychlit?

Pokud nájemník přestane platit, doporučuji důsledně zkontrolovat, zda neporušuje i jiné věci.

Pokud například porušuje požární předpisy, obtěžuje sousedy hlukem, zápachem, kouřením apod., je možné mu v některých případech dát výpověď prakticky ihned a není potřeba čekat než bude dlužit za celé tři měsíce.

Doporučuji vše řešit s pomocí právníka, který se specializuje na nemovitosti a pronájmy. Nejlepší je, pokud právník sám investuje do bytů a má tak osobní zkušenost.

Jsou i jiné cesty jak se neplatičů zbavit?

Majitelé bytových domů často sáhnou k vypnutí vody, topení nebo elektřiny. Nájemník se pak za nějakou dobu odstěhuje „dobrovolně“. Je třeba upozornit, že takový postup je nelegální a majitel by mohl skončit i ve vězení. Ve většině případů sice neplatiči nic nenahlásí, ale stejně je to poměrně riskantní.

Občas také dojde k závadě na rozvodech vody, elektřiny, topení nebo odpadu. Zde nechci nikoho navádět. Pokud nájemník prokazatelně nekomunikuje, tak může majitel prokázat, že se závadu pokoušel řešit, ale nájemník patřičně nespolupracoval. Je třeba ale postupovat přesně podle občanského zákoníku a vše mít dobře zdokumentované.

V mnoha případech však bohužel nemá majitel bytu k přívodům energií fyzický přístup.

Výměna vchodových zámků nebo čipů

Majitel bohužel nesmí vyměnit zámek do bytu, ve kterém žije nájemník. V určitých případech je ale potřeba vyměnit zámek do celého domu či vchodu. Majitel by měl nájemníkovi zajistit klíč nový. Pokud ale nájemník nekomunikuje, má smůlu.

Neplatič pak bude muset prosit ostatní nájemníky, aby jej pustili dovnitř. Popřípadě bude muset lézt do bytu oknem. Taková situace už pro lumpa není příliš komfortní a možná si začne hledat bydlení jinde.

Obecně je vhodné upozornit ostatní nájemníky, aby do domu nepouštěli nikoho bez klíčů a aby klíče nebo čipy nikomu nekopírovali.

Zostuzení

Na lumpa lze nejrůznějšími způsoby vyvíjet tlak, aby měl motivaci svých podvodů „dobrovolně“ zanechat, nebo aby se alespoň odstěhovat jinam.

Není důvod nikomu zamlčovat, co je to za člověka a jaké Vám způsobil problémy. Popovídejte si s jeho sousedy, přáteli, rodiči a rodinnými příslušníky a svěřte se jim s celou situací. Neplatiči se totiž často tváří jako neviňátka a jejich bližní nemají o jejich „aktivitách“ ani páru. K nalezení kontaktů nejlépe poslouží sociální sítě.

Násilné vystěhování z bytu

Vyhození lumpa násilím nemusí být tak snadné, jak se zdá. Neplatiči dobře znají svá „práva“. Budou křičet a volat policii, která celou věc překazí.

Zároveň je třeba si zvážit, zda chcete riskovat kvůli nějakému lumpovi svou svobodu a svůj čistý trestní rejstřík. V tabulce níže shrnuji, jaké postupy jsou ještě legální a co je už za hranou:

Legální Trestné
Nejdříve dát nájemníkovi výpověď Vyhodit nájemníka s platnou nájemní smlouvou
Zaťukat Vykopnout dveře
Vyzvat nájemníka aby opustil byt Vyvést nájemníka násilím
Mít s sebou ochranku Fyzicky napadnout nájemníka
Uskladnit věci nájemníka Vyhodit věci na chodník

Bohužel lumpové se ničeho nebojí, podobné situace už nejspíš několikrát zažili a bez násilí jednoduše neodejdou. Proto je potřeba si dopředu rozmyslet, kam až jste opravdu ochotni zajít a jestli Vám to za to stojí.

Platba výpalného

Někteří pronajímatelé raději nabídnou neplatičovi určitý finanční obnos výměnou za to, že se dotyčný odstěhuje. Může jít například o vyplacení kauce, která by jinak propadla na pokrytí části dluhu. Výměnou za finanční hotovost si můžeme klást i další podmínky, požadovat podpis splátkového kalendáře, podpis předávacího protokolu apod.

Majitel tímto způsobem může ušetřit stovky tisíc korun, soudní tahanice, obrovské množství času a hlavně své nervy. Záleží ale vždy na konkrétní situaci. Neplatič přistoupí pouze na to, co se mu v dané chvíli vyplatí.

I když to nemusí být na první pohled vidět, tito lidé jsou často závislí na drogách nebo hazardu, navíc mají všude dluhy a jdou po nich vymahači. Pokud jsou zrovna v úzkých, mohou sáhnout i po relativně malé částce. Pokud už si našli jiné bydlení, můžou jim chybět peníze na kauci. My jsme se zbavili neplatičů tím, že jsme jim nabídli 5 000 Kč v hotovosti. Cca za dva týdny na nabídku přistoupili.

Každou dohodu je samozřejmě potřeba sepsat písemně. Zároveň doporučuji jakékoliv ústní jednání s neplatiči skrytě nahrávat (např. na mobil), pro případ, že by se pokoušeli majitele jakkoliv vydírat. Nahrávku lze případně použít i jako důkaz u soudu.

Trestní oznámení

Pokud nájemník podepsal nájemní smlouvu už s úmyslem neplatit, lze na něj podat trestní oznámení pro podvod. Úmysl neplatit lze prokázat i tím, že nájemník neměl v době podpisu dostatečné příjmy k hrazení nájemného, a to i s přihlédnutím k dluhům a exekucím, které měl v době podpisu.

Na nájemníka lze též podat trestní oznámení v případě, že zůstane v bytě i po skončení nájemní smlouvy.

Potom už záleží na schopnostech policistů a dalších orgánů. V některých případech podvodníci skutečně putují za mříže, i když to rozhodně není pravidlem. Pozornost policie a strašák vězení ale není nic příjemného a lumpa to může i odradit od dalšího setrvání v bytě.

I když je podvodník odsouzen, v bytě mohou klidně zůstat jeho věci nebo dokonce jeho rodinní příslušníci. Je tedy potřeba stejně řešit vyklizení bytu.

I slušný nájemník se občas zpozdí s platbou

Pokud nám od některého nájemníka nepřijde nájemné, neděláme hned paniku. Každý není podvodník a většina potíží se dá vyřešit v klidu.

Došlé platby kontroluji vždy jeden den po splatnosti. Jakmile nějaká platba chybí, dotyčnému hned volám. Ve většině případů jde jen o omyl a nájemník obratem zaplatí. Pokud se to stane jednou nebo dvakrát, nedělám z toho žádné drama. Pokud by se to stávalo častěji, doporučuji nájemníkovi neprodlužovat smlouvu a najít si někoho spolehlivějšího.

Bohužel někdy nastane i situace, kdy nájemník přijde o finanční příjem a nemůže si už dovolit platit dohodnuté nájemné. V takových případech nechám nájemníka, aby si sám určil, k jakému datu se odstěhuje. Na dodržení celé výpovědní doby netrvám. Slušný člověk je v takových případech ochoten se sám odstěhovat do levnějšího nájmu nebo k příbuzným či k rodičům.

Přečtěte si i další články o pronájmu investičních bytů:

Jak vybrat nájemníka do bytu
Jak vydělávat na pronájmu bytů

O autorovi:

Profilová fotka Miroslav Zajíc

Miroslav Zajíc

Do realit investujeme společně s manželkou. Postupně kupujeme byty, obchodní prostory a další drobné nemovitosti, které opravujeme a pak pronajímáme. Jsem zakladatelem webu MAJITELBYTU.CZ. Píšu sem své vlastní zkušenosti z pronajímání. Než jsme se naučili jak to dělat, stálo nás to spoustu peněz, času a nervů. Říká se, že zkušenosti nejde předat. Ale tipy a triky, které tady najdete, třeba někomu pomohou.


Komentáře k článku Návod na vystěhování neplatičů z bytu:

uživatel
ivonka_l
17.3.2021
Hezký článek, ale trochu mi chybí nějaké detailnější informace. Jak napsat jednotlivé výzvy, jak napsat výpověď - nešlo by na to hodit sem nějaký formulář? Máme už 4 měsíce neplatiče, volali jsme policajty a vůbec se s náma nechtěli bavit. Jsme z toho na prášky. Přítel na ně chce poslat ukrajince.
uživatel
tom_k
17.3.2021
@ivonka_l Teda to je hrůza, právě uvažujeme o koupi bytu na pronájem a tohle nás dost děsí. Jakým způsobem jste vybírali nájemníky? Tady na webu je o tom článek jak prověřovat nájemníky, tak by mě zajímalo jestli to funguje nebo jestli může člověk stejně naletět i když si všechno prověří.
uživatel
Miroslav Zajíc (moderátor)
17.3.2021
@ivonka_l:

Na to jak udělat výpověď by se dal sepsat samostaný článek. Možná jej časem napíšu. Na internetu sice najdete nějaké formuláře, ale nemusí zrovna sedět na Váš případ a navíc je potřeba znát spoustu dalších právních věcí - jak poslat výpověď prokazatelným způsobem, co když si nájemník nepřebírá poštu, jaké jsou lhůty, atd.

Proto bych doporučoval vzít si právníka a nechat si od něj všechno sepsat.
uživatel
Miroslav Zajíc (moderátor)
17.3.2021
@tom_k

Od doby co jsme si začali nájemníky prověřovat, tak nám to funguje a žádné neplatiče nemáme. Nikdo Vám samozřejmě nedá 100% garanci, ale většina nájemníků jsou slušní lidé a těch pár neplatičů opravdu snadno odhalíte.

Jakmile člověk koupí těch nemovitostí víc, tak se to riziko rozloží a i kdyby Vám vypadl nájem z jednoho bytu, tak stejně pořád vyděláváte na ostatních bytech.

Člověk se toho nesmí bát. Nejtěžší je začít s první nemovitostí, pak už to jde nějak samo.
uživatel
ivonka_l
18.3.2021
@Miroslav Zajíc (moderátor): Na internetu nikdo nic kloudnýho nenapíše, leda tak ať si vezmu právníka. Z bohatý rodiny nejsme, platíme na ten byt hypo a ještě doplácíme těm zlodějům za energie. Bojíme se že za právníka dáme dalších x tisíc a už nevím kde to máme brát.

@tom_k: Dala jsem normálně inzerát na bazoš. Ty lidi vypadali úplně normálně, řekla bych že slušně. V životě by mě nenapadlo že by to mohly být takové s prominutím svině. Člověk si každého neprověřuje nebo aspoň já žiju v takové představě že jsme ve slušné společnosti kde nemusím každého fízlovat jestli mě náhodou nechce okrást. Ale asi už se po téhle zkušenosti budu dívat na věci trochu jinak.
uživatel
kajik
19.3.2021
@ivonka_l:

Tak to Vám nezávidím. Přijde mi že informací se dá najít dost, akorát si nechcete nechat poradit. Nahoře v článku je to jasně napsáno. Buď oficiální cestou přes právníky, nebo je tam popsaných spousta metod co lidi běžně dělaji. Řešení Vašeho přítele Vám také nevyhovuje?

Každopádně přeji hodně štěstí.
uživatel
miguel
19.3.2021
@ivonka_l:

Prověřovat se musí. Když firma nabírá zaměstnance tak taky dělá výběrko a kolikrát chtěji doložit třeba výpis z trestního rejstříku a další věci. Když jsem si bral hypo tak jsem musel dokládat tisíc věcí a banky si tě taky proklepnou. Asi ví proč to dělaji.

Já jsem teda nájemníky nabíral vždycky přes realitku. Netvrdim že je to nejlepší, ale i ta realitka je kontroluje jestli nemaj exekuce.

Jak si do bytu jednou natáhneš neplatiče tak se jich zbavuje fakt těžko. Hlavně když je tam necháš dlouho tak ti můžou byt i zničit. Známýmu se to taky stalo a dostal je pryč až když jim vymlátil dveře a okna. Pak to samozřejmě musel ze svýho opravovat.
uživatel
ivonka_l
20.3.2021
Chci to udělat podle zákona. Nechci kvůli tomu skončit ve vězení. Copak opravdu neexistuje možnost se bránit sama? Myslela jsem že jsme v právním státě.
uživatel
Radim
21.3.2021
Pokud to chcete udělat legálně a svépomocí, tak hodně štěstí. Taky jsem to kdysi řešil a je to na hlavu.

Tak aspoň pár rad.

Pokud vám dluží víc než 3 pronájmy, tak už můžete dát výpověď takzvaně bez výpovědní lhůty. Ale pozor na pár věcí.

Jednak je potřeba nejdřív nájemníkovi poslat výzvu k uhrazení dlužné částky. Musí tam být napsaná ta částka, termín do kdy má uhradit (stačí tahle formulace: Dlužnou částku uhraďte bez zbytečného odkladu), musí tam být vysvětleno za co dluží, takže např. nájemné za byt XY, nájemní smlouva byla uzavřena tehdy a tehdy. Pak do výzvy napište, že v případě neuhrazení bude nájemníkovi vystavena výpověď nájemní smlouvy bez výpovědní doby.

Pak počkejte 10 pracovních dnů a pošlete výpověď. Musí tam být napsáno, že výpověď je bez výpovědní doby pro zvlášť závažné porušení povinností nájemnce. Pozor, nestačí závažné porušení, musí být zvlášť závažné. Musí být jasně popsán důvod - neplacení nájemného aktuální výše dluhu. Opět popsat na jaký byt a kdy byla podepsána nájemní smlouva. Nájemníka musíte poučit, že má právo navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem do dvou měsíců od doručení výpovědi.

Posílejte všechno doporučeně do vlastních rukou. Před odesláním si nafoťte podací lístek, obálku i její obsah, tak aby bylo všechno čitelné.

Pak se samozřejmě může stát (a stává se), že se nájemník po obdržení výpovědi neodstěhuje. Buď se odvolá k soudu, nebo tvrdí že mu nepřišla, nebo vůbec nereaguje.

Výpověď můžete podle OZ považovat za doručenou tři pracovní dny od odeslání. Nájemník má od doručení výpovědi jeden měsíc na odstěhování. Ale přitom má dva měsíce lhůtu na odvolání k soudu. Takže než uděláte jakékoliv další kroky, je stejně potřeba čekat ty dva měsíce jestli se odvolá nebo neodvolá.

uživatel
kajik
23.3.2021
@Radim:

Svépomocí se to právě ani dělat nesmí. Svépomocí například znamená, že do bytu vtrhnete a nájemníka vyhodíte vlastními silami.

Ale chápu že jste to asi myslel tak, že sice legálně, ale bez pomoci právníka.
uživatel
ivonka_l
25.3.2021
@Radim:

Díky, výpověď jsem poslala, tak uvidíme.
uživatel
Michal
22.5.2021
Není pak nejlepší smlouva žádná smlouva? Respektive úmyslně sepsat s nájemníkem smlouvu, která je díky chybám neplatná a v případě neplacení nájmu smlouvu prohlásit za neplatnou.. Pak už jen zavolat policii na to, že v bytě jsou cizí lidé bez platné nájemní smlouvy?
uživatel
Radim
23.5.2021
@Michal:

Policie zasáhne leda kdyby tam byly evidentně známky vloupání a člověk v bytě by byl na první pohled zloděj.

Pokud ale dotyčný v bytě bydlí, tak jej policie ze dne na den nevystěhuje, i kdyby neměl žádnou smlouvu. I kdyby se Vám do bytu nastěhovali třeba squatteři, tak je policie ze dne na den nevyhodí. Řeknou Vám, že se musíte obrátit na soud. Soud cca za rok rozhodne o vystěhování a poté se můžete obrátit na exekutora, který je za asistence policie vystěhuje.
uživatel
miguel
23.5.2021
Vyhodit nájemníka fakt neni snadný ani z legálního hlediska, ale ani z toho lidskýho.Zkus si stoupnout před dospělýho člověka a říct mu, že se má vodstěhovat. Třeba před svobodnou mámu, která nemá kam jít. Je to asi jako vyhodit zaměstnance z práce. Třeba je to kretén a zaslouží si to, ale když ho vyhodíš, tak prostě to má i lidskej rozměr, ten člověk se může třeba zabít.

Takže na jednu stranu se nedá divit, že zaměstnanci a nájemníci jsou tak abnormálně chráněný zákonem. Bohužel toho některý lidi zneužívaji. Stejně bych ale nechtěl nikoho vyhazovat, i kdyby to byl stokrát hajzl a podvodník. Radši hodně důkladně vybírat nájemníky abych se do takovejch situací nikdy nedostal.
uživatel
Aneta
11.6.2021
TY ZAKONY JSOU ZOUFALE, TI KTERY S TIM ZABYVALY AT SI UBYTUJOU U SEBE TI NEPLATICI PODVODNIKY HNED .POCTIVE LIDI UPLNE ZNICI, NIKOMU NEVADI ZE TREBA DUCHODCE A KTOMU INVALIDNI MA HRADIT ZA TAKOVI GRAZLI POPLATKY ZA ENERGII A ZA NAJEM ZADARMIKO.NIKOHO NEBOLI ZE TREBA NEMA UZ NA LEKY JIDLO,A POLEPSENI ZIVOTA.POCTIVY LIDI NEMAJI SANCI, ZASTANI, RESPEKT ZA CELOZIVOTNI RESPEKTOVANI ZAKONA,ZA POCTIVOU PRACI V ZDRAVOTNICTVI. ZELENOU MAJI NEPLATICI, PODVODNICI,OSTUDA ZAKONODARCU HAJIT TAKOVE SMEJDY,,A TRESTAT POCTIVE OBCANY .V NEMECKU BY ZAKONY TAKOVI LIDI BY NEZASTALI A UZ BY BYLI POD MOSTEM . TOMU SE RIKA EVROPSKA UNIE, EVROPSKY ZAKONY. JAKY ZAKONY TAKOVY STAT.PROBUDTE SE VE VLADE A CHRANTE POCTIVOST,NEDEJTE SANSI TAKOVIM LIDEM , KRIMINALNIKUM ,JINAK BUDEME ZIT JAK NA DIVOKEM ZAPADE.NEBO NAS DONUTITE PORUSIT TY ZAKONY A BUDETE TRESTAT NAS????VSE JE ZLEJ SEN, ASI BUDU MUSET VZIT TI MOJE FRANCOUZKE HOLE A UMLATIT VSEM PALICI.
uživatel
miguel
12.6.2021
@Aneta:

sice jsi to napsala trochu extrémně, ale fakt souhlasim že tohle je šílený.

Stát na jednu stranu chrání nemakačenka, který si radši koupí karton cigár než aby zaplatili za vodu. Pak to nejhůř dopadá na lidi, který jsou poctivý ale třeba měli v životě smůlu.

Mám taky známýho, kterej je invalida, ale všechno poctivě plat a sotva mu vycházeji peníze, a pak se každou chvíli najde ňáká svině co se ho ještě snaží natáhnout.
uživatel
dyny
13.6.2021
Dobrý den, nemáte někdo zkušenost s firmami zabývajícími se vystěhováváním problémových nájemníků? Koupili jsme dům v dražbě a bývalý majitel se nechce vystěhovat. Naše soudy jsou na hodně dlouho.
uživatel
Radim
13.6.2021
@dyny:

Pokud máte na mysli firmy, které vystěhují nájemníka násilím, tak to bych byl na pozoru.

I kdyby to ta firma fakt udělala, tak budete pořád trestně zodpovědný.

Spíš bych ale očekával, že firma schrábne peníze (nejlíp v hotovosti a bez papírku) a pak nic neudělá. Dopustí se tím méně závažného trestného činu, než kdyby ty nájemníky skutečně vymlátili.

Vy s tím na policii nepůjdete, protože byste se tím automaticky přiznal k tomu, že jste si najal někoho ke spáchání trestného činu.
uživatel
kajik
13.6.2021
@dyny:

Předchozí majitel není nájemník, tj. nemá stejná práva jako nájemník, kterému třeba vypršela smlouva.

Čili než najímat nějaké pochybné firmy, asi bych se spíš poradil s právníkem, jestli mu můžete třeba odstřihnout vodu a elektřinu.

Nájemníkům tohle udělat podle zákona nesmíte, i když jim třeba vypršela nájemní smlouva a i když za tu vodu a elektřinu neplatí. Ale pokud se jedná o bývalého majitele, který tím pádem nemá nájemní smlouvu, tak je ta situace podle mě z právního hlediska dost odlišná.
uživatel
miguel
13.6.2021
@dyny:

A komunikuje ten bejvalej majitel?

Je to fakt hodně i o dohodě. I když chápu, že tě ten člověk s-štve, tak se s nim zkus bavit normálně, jako že je ve špatný situaci a že to chápeš, prostě zkus se trochu vžít do toho jak ten člověk přemejšlí.

Nabídnul bych mu nějaký všimný za to že vypadne - tak 20-30 tis. ať má na kauci a první nájemný někde v garsonce a máš po starostech. Věř mi, že tě to vyjde o dost levnějš než jakýkoliv jiný řešení.
uživatel
dyny
13.6.2021
@miguel

Bohužel s námi nekomunikuje, protože si myslí, že jsme ho připravili o dům. My ne, to jeho dluhy. I když peněz má dost. Našel jsem na internetu firmy, co se tím zabývají, tak hledám recenze a popř. zkušenosti.
uživatel
miguel
13.6.2021
@dyny:

Tak to je blbý. A zaplatil jsi už za ten barák?

Pokud doteď zaplacenej neni, tak by bylo nejlepší tlačit na toho exekutora ať nemovitost nejdřív vyklidí.

Na firmy co nabízeji vystěhování bych si fakt dával pozor. Uvědom si, že ta firma nabízí něco, co je nelegální. V lepšim případě to bude podvod. Nic ve zlym, ale přijde to asi jako bys hledal recenze na nájemnýho vraha. Asi lidi se nebudou na internetu chlubit že takovou službu využili, ať už jim to vyšlo nebo nevyšlo.

uživatel
jirkar
14.6.2021
@dyny:

bohužel je to běžná věc, měli jsme to samé. Nedá se počítat s tím že to vydražíte a hned se nastěhujete.

Než uděláte nějakou hloupost, tak zkuste nejdřív jít standardní cestou.

Předně dejte hned žalobu na vyklizení nemovitosti. Zároveň začněte účtovat dotyčnému za jeho pobyt ve vaší nemovitosti. Je velká šance, že se odstěhuje mnohem dřív než vůbec dojde na soud. Určitě vám to pomůže v dalším vyjednávání - dotyčný pochopí, že nežertujete a že se stejně bude muset brzy vystěhovat.

A když už budete u právníka, zeptejte se ho, co vám hrozí když bývalého majitele vystěhujete neoprávněným způsobem (s pomocí firmy či bez).

Potom zkuste za bývalým majitelem zajít a nabídnout mu něco za to, že se např. dobrovolně odstěhuje do dvou měsíců. Je to rozumný kompromis. Např. pokud mi podepíšete, že se odstěhujete do dvou měsíců, nebudeme po vás chtít proplatit nájemné, nebudeme na vás podávat trestní oznámení na neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Dohodu je bezpodmínečně nutné podepsat písemně.

I když s vámi nemluví, tak mu zkuste zavolat nebo napsat sms, říct mu že máte výhodnou nabídku. Ale pozor na prokazatelné vydírání apod. My jsme se nejdřív poradili s právníkem a byli jsme za to rádi. Trvalo nám to celkem skoro 3 měsíce. Na soud ani nedošlo. Za právníka jsme dali celkem 13 tisíc. Kdybychom od začátku věděli jak postupovat, tak odhaduji tak 1-2 měsíce. Jinak právník nám i nabízel, že jim sám zavolá a zkusí s nimi vše vyjednat. To jsme nakonec nevyužili, ale není to úplně od věci. Příště bych si to možná nechal zařídit od právníka celé na klíč.
uživatel
Jan
19.7.2021
Jak postupovat v případě, že nájemce neplatí, v bytě není a je nekontaktovatelný (vypnutý telefon, na email neodpovídá, trvalé bydliště má v cizině)
Jak mu doručit výpověď, upomínku apod?
uživatel
VlastnikBytuPha
19.7.2021
@Jan:

Toto jsem zažil loni. Jak přestane komunikovat, ale lépe ještě dříve. I když třeba se baví přes mobil nebo email. Pokud přestane platit, při prvním neplacením poslat výzvu k zaplacení nájmu doporučeně poštou. Upozornit na možnost zrušení nájmu, výpovědí nebo okamžitým zrušením - přečtěte si Obchodní zákoník. I když je okamžitá výpověď, stejná ze zákona má měsíc na opuštění bytu. Co nejdříve k tomu povolejte advokátní kancelář. Jinak jen ztratíte čas a stejně to budete řešit přes soudy. Píšu z vlastní zkušenosti.

Ještě jinak, asi nebydlíte v téže budově, pak by bylo nejlepší chodit denně je upomínát. Ráno, než jdete do práce a i večer. Pokud jste z téhož města, tak osobně do bytu zajeďte. Např. večer bývají lidé doma, zajet i později, na podzim je vidět, že se svítí, v létě po deváté večer. Pak zabouchat na byt, pokud nezvoní zvonek.

Většina neplatičů nejsou sofistikovaní podvodníci, kteří jsou velmi chytří. Oni jsou jen hodně vyčůraní, ale inteligenčně bývají spíš podprůměr, ač někteří se tváří jako vzdělaní (poslední paní tvrdila, že má vš obor, akorát jí chyběl titul). Zákony jsou takové, že blbečkům stačí znát pár triků - nejdřív dlouho slibovat, vymýšlet výmluvy, nabídnout setkání, že to doplatí, pak musí ten den zůstat déle v práci ... Po čase ustane komunikace, dokud nebudou něco potřebovat. Ty postupy jde najít na internetu, víc lidí popsalo negativní zkušenosti. Postup jak neplatit zvládne každý blbec. Pokud je to cizinec, teprv je to smůla. Co nejdřív začít řešit soudně. Ta osoba tu třeba nebydlí, jen nechala byt obsazený. Nemyslete, že třeba z Ruska nebo Turecka byste se dočkal nějakých peněz, co by stát tam vymáhal od neplatiče, který žil u nás.
uživatel
Jan
19.7.2021
@VlastnikBytuPha:

Děkuji Vám za odpověď. Mě jde o situaci, kdy nájemce v bytě evidentně od posledního zaplacení nájmu nebyl a nevyskytuje se tam. Nejspíš narychlo kamsi odjel a nepovažuje za nutné nájem ukončit. Telefon má vypnutý (nejspíš má už jiné číslo), neodpovídá na maily. Výpověď ani upomínky mu tedy ani není jak doručit.
uživatel
VlastnikBytuPha
19.7.2021
U cizích státních příslušníků - tak doporučuji zjistit u cizinecké policie, jestli ti lidé jsou v ČR. Pokud ne, tak bych do bytu pronikl. Na ně by asi ochrana nájemníků neměla platit. Na nich si nic nevezmete. Ale to vniknutí do bytu bych dělal po konzultaci s právníky, nebo policie ČR.

Nelze spoléhat na lidskou slušnost. U našich občanů to nejde a u cizinců teprve ne, ti vědí, že v jejich zemi je stíhat za prohřešky u nás nikdo nebude.
uživatel
kajik
21.7.2021
@Jan:

Myslím, že pokud nájemník delší dobu neplatí a opravdu byt opustil, mohl byste nájem považovat za skončený podle §2292 - viz níže. Do bytu by bylo nejlepší vstoupit za doprovodu svědka a vše zdokumentovat na videozáznam. Sepsat co v bytě zústalo.


Občanský zákoník, § 2292:

Nájemce odevzdá byt pronajímateli v den, kdy nájem končí. Byt je odevzdán, obdrží-li pronajímatel klíče a jinak mu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Opustí-li nájemce byt takovým způsobem, že nájem lze bez jakýchkoli pochybností považovat za skončený, má se byt za odevzdaný ihned.
uživatel
VlastnikBytuPha
22.7.2021
Vůbec jsem nechtěl dnes psát, nahlídl jsem sem až poté, co jsem odpoledne na něco narazil Článek o týrání psa na Idnes. https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/tyrani-zvirat-fena-v-byte-ve-vykalech-pes-policie.A210722_114832_hradec-zpravy_kvi

Popravdě, o psa mi ani tak nejde, ten je nyní zaopatřený: „Zanedbaného, podvyživeného a zesláblého psa sotva stojícího na nohou našla zavřeného v pokoji mezi jeho výkaly majitelka bytu, s kterou nájemce nekomunikoval a měl v tu dobu u bytu skončenou nájemní smlouvu. Žena okamžitě informovala policisty,“ informovala policejní mluvčí.

Mně totiž docvaklo, že ta paní do bytu vstoupila. To, že s ní nájemce nekomunikoval, to jasně znamená, že byt nepředal. Což dokazuje i to, že tam nechal toho psa. Obsazený byt - do kterého vstoupí jeho majitelka! U nás v podstatě trestný čin! Paní zachránilo to, že tam byl pes a nájemník je stíhaný kvůli týrání zvířete. Takže je v defenzivě, asi nebude hledat, jak napadnout tu paní, že tam vstoupila do bytu. Ono totiž i policie může vstoupit do bytu, bez povolení soudu či státního zástupce, když je podezdření, že by se tam dál trestný čin, někomu šlo o život ap. Např. uslyší křik pomoc, ženský hlas, nebo uslyší výstřel pistole ap. Asi je i oprávnění, když hrozil úhyn zvířete. I když ta vyhublá fena už asi ani neštěkala. Možná první dny ano, pak už ne. Ale tito bojoví psi v bytě vůbec štěkat nemusí. Možná stačilo, že se DOMNÍVALA, že tam zvíře je.

Já bych rád znal názory dalších, pro mě je to určitý průlom, kdy obsazení bytu i po konci nájemní smlouvy znamenalo, že pod trestem odsouzení do bytu nesmím - jako majitel. Musím platit energie, nesmím zastavit přívod vody a energií, ale nesmím tam. Co by se stalo, kdyby tam pes nebyl? Z textu vyrozumívám, že paní ani nevěděla, že pes tam je, to zjistila až poté.

uživatel
VlastnikBytuPha
22.7.2021
Napadá Vás někoho nějaká další záminka, jak po skončení nájmu a obsazeného bytu, kde nikdo není, vstoupit? Pěstírna konopí, provozování prostituce, byl slyšet křik? Co kdyby "jen" teklo dole ze stropu, tj. třeba prasklá hadice u pračky. U řádně bydlící osoby by se dveře nevyrážely, ale zastavila dodávka do části domu a počkalo na příchod majitele/nájemníka. U seniora lze mít přece právem obavu, jestli ten člověk nezemřel, má tam bydliště, neodpovídá, neotvírá, nesvítí. Lze doložit i tím, že např. ten člověk měl i nějakou vážnou nemoc, infarkt, onkologickou léčbu ap.
uživatel
Radim
22.7.2021
Před časem se soudil nájemce neplatič s majitelkou bytu, která do bytu vstoupila kvůli revizi kotle.

Majitelka se hájila tím, že do bytu vstoupila právě kvůli té revizi, že nájemce opakovaně vyzývala ke zpřístupnění bytu, že revize je její povinnost a že nájemce už dlouho byt obývá neoprávněně, tuším že byl po skončení smlouvy.

Do bytu šla se svědkem a celou akci zdokumentovali na kameru.

Už si to přesně nepamatuji ale myslím, že jí soud dal za pravdu. Ale stejně je absurdní, že neplatič si ještě dovolí žalovat majitelku bytu, která je pak popotahovaná po soudech.
uživatel
VlastnikBytuPha
25.7.2021
Tak tady je zásadní problém. Pokud by to bylo neposkytování součinnosti, tj. neumožnit vstup do bytu, tak to jde řešit podáním výpovědi a koncem nájmu, pokud nájemník se nepolešpí.

Pokud jde ale o neplatiče bez smlouvy, tak je tragédie, že takovému člověku nejde vstoupit do bytu, ač není jeho, neplatí, neplatí energie atd. Pak ještě nějací advokáti žvaní o účelových podnájmech. Narazil jsem na nějaký rozsudek, neměl jsem kapacitu to celé číst, právnický jazyk je dosti těžký. Ale řešil to ústavní soud, tedy fakticky to neřeší, jen určí, že nižší soudy musí soudit znovu a odůvodní proč a jak mají soudit. Předtím tam bylo i odvolání k vyššímu soudu, pak ještě dovolání k Nejvyššímu soudu a teprve potom to převzal ústavní soud. Každý má představu, že i ten první soud může trvat klidně půl roku. Takže tipuji tady uběhly min. 2 roky, kdy někdo bydlí v cizím a krade elektřinu, plyn. Pokud bych nezaplatil v létě zálohy na plyn, dostanu upomínku, protože termín je do 10. dne v měsíci. Pak přijde druhá upomínka, pokut za její zaslání a hrozba odpojení plynu. Nájemníci to mají jinak. Pokud tedy nebydlí ve družstevním, tam zas to funguje jinak. Proti družstvu, ač je jeho členem, tak je hodně malý.

Četl jsem zajímavé pojednání o poskytnutí ubytování. U delších nájmů by byl asi problém to obhájit, u krátkodobých by to bylo hůře napadnutelné. Ubytování, to je zkrátka hotel, ubytovna - tam neplatí, že nájemník má práva a nikdo ho nevyhodí, leda po dlouhé době.

Je to opravdu asi hodně o tom si ty lidi prověřovat. Nakonec když někdo shání zaměstnání, tak se ho vyptávají na kde co. Jaké máte koníčky, chcete mít dítě (sice se žen na to ptát nesmějí, ale můžou), mně před lety se ptal, na jaké že operaci jsem byl.
uživatel
kajik
25.7.2021
@VlastnikBytuPha:

Poskytnutí ubytování je na krátkodobé pronájmy - např. hotely, airbnb, nebo ubytovny.

Jsou tam specifická pravidla, např. musíte mít ŽL a platit poplatek z pobytu.

Tuším, že by se to nemělo dělat na víc než 3 měsíce, protože pak by se to mohlo považovat za klasický nájem. Ale asi by nebyl problém smlouvu každé 3 měsíce udělat novou.

Ubytovaný nemá práva nájemníka. Takže neplatiče můžete vyhodit ze dne na den bez soudu.

Problém je spíš v tom, že normální člověk chce na dlouhodobé bydlení klasickou nájemní smlouvu. Tohle je fakt spíš buď pro hotely nebo ubytovny. Podobný problém je u podnájmů - lidé to považují za něco horšího. Pokud máte takovéto podmínky, tak vám na to přistoupí jenom určitá sorta lidí co nedosáhne na klasický pronájem.
uživatel
VlastnikBytuPha
29.7.2021
Zdánlivě to je téma mimo. Matěj Stropnický, který nedávno s Maláčovou byl na kontrole pracovních podmínek v nějaké firmě, tak dal rozhovor: Chci spravedlivější společnost, je třeba zdanit investiční byty, na práci se tu kašlalo .

Ponechám stranou, že z mého pohledu mladík nikdy pořádně nepracoval. Pokud tady řešíme problémy s vystěhováním nájemníků, tak to je o tom, jak to nastavili politici. Pěkně potichu, aby to lidi nevěděli, ale funguje to tak, že dostat neplatiče z bytu je na dlouho a lze tady přijít o desetitisíce nebo spíše statisíce. Podobný přístup, jak za bolševiků, kdy lidem do jejich domků dávali cizí nájemníky, kteří nájmy v řádu pár desetikorun nepokrývali náklady. Zato jiní lidé kšeftovali s tzv. dekrety za byt, byla tu černá šmelina, ale majitelé byli biti.

Dosavadní stav je ovšem nic proti tomu, co nabízí zelený hošan Stropnický. Chce šlapat na paty ještě více. Maláčová se v něm vidí, funguje jako její pravá ruka. Já to připomínám proto, že tu mám docela brzo volby. A pamatujme na partaje, které tu recyklují bolševické poměry, byť v trošku jiné podobě.

Nemám moc iluze ani o ostatních partajích, ta situace, jaká tu je nyní, to nebyla jen věc jedné nebo dvou partají. Normální by bylo totiž neplatiče moci z bytu vyhodit velmi rychle. Asi jako policie dá zákaz vstupu do bytu i vlastnímu majiteli, pokud by se měl dopustit násilí vůči tam bydlící partnerce. Neřeší se, kde bude mezitím bydlet. Bezdomovce zpravidla z bytu vyhodila partnerka, obvykle nešlo i právě zmíněný případ násilí. Jak to, že majitel bytu nemůže po hrubém porušení povinností nájemníka to taky vystěhovat hned? Já třeba si neřídil byt jako investiční, bydlel jsem v něm, pak jsem zdědil další, kde bydlím nyní. Pouze jsem si nechal, než jako investice to funguje spíše jako uložení peněz. Nedávné snížení daní, zvýšení cen v obchodech - rázem tu je dosti výrazná inflace. Byty naštěstí jdou stále nahoru, u peněz není ani úrok v bance, leckdy poplatky jsou vyšší než ten nepatrný úrok.
uživatel
Davids
21.10.2021
Chtěl bych se zeptat zda lze odpojit elektriku, kterou si nájemník neplatič měl převést dle smlouvy na sebe a nepředvedl?
uživatel
Miroslav Zajíc (moderátor)
22.10.2021
@Davids:

Dle mého názoru se to bohužel nesmí. Dokonce ani nesmíte přestat elektřinu platit, aby nebyla odpojena pro neplacení. Pokud vím, tak soudy neberou jako argument ani druhotnou platební neschopnost. Jednoduše to musíte platit, i když vám nájemník dluží. Je to hloupé, ale zákony jsou takto nastaveny.
uživatel
VlastnikBytuPha
31.10.2021
Četl jsem jakési judikáty od vyšších soudů. Majitel skutečně nesmí nechat odpojit elektřinu. Dle zákona nájem zahrnuje i umožnění odběru energií, odvoz odpadu - viz znění zákona. Je tam myslím i zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání. Což neznamená vybavení bytu televizí, ale např. umožnit přístup k společné domovní anténě. Dle názoru vyššího soudu ovšem nelze po majiteli chtít, aby u nájemníka, který neplatí nájem, ještě za něj platil energie. Je totiž rozdíl požádat dodavatele energie aktivně o přerušení dodávky, nebo pouze neplatit, co dle smlouvy měl hradit sám nájemník. Dodávku energie nájemník zajištěnou přeci má, stejně jako ji má majitel do bytu, kde sám bydlí. Je jen na něm, aby hradil faktury a zálohy. Energetická společnost taky musí dodávat energie, ale neznamená to, že při neplacení nemůže dojít k jejich odpojení. Nájemní smlouva neznamená, že za neplatiče se zavazuji hradit jeho platby, co se týče energií ap. Samozřejmě, když se pak vystěhuje, tak stejně to hradí majitel, dokonce i kdyby platby byly převedeny na jméno nájemníka.
Je dosti zvláštní, že energetické společnosti mohou být dosti ostré k běžnému odběrateli, co se týče přerušení dodávek. Proč by u toho, kdo neplatí energie a ani nájem, mělo být jinak?

Můj názor nevyjadřuje názor moderátora, omluva za nevhodně zvolený nick.
uživatel
Miroslav Zajíc (moderátor)
1.11.2021
Uživateli majitel_bytu byl po dohodě změněn nick na @VlastnikBytuPha.
uživatel
dyny
3.11.2021
@jirkar:

Tak to jste měli štěstí, my jsme se po půl roce od koupi ještě do baráku nedostali. Všechny jejich odvolání soudy zamítli, oni nekomunikují, jejich právník nekomunikuje, takže žaloba na vyklizení a další rok bydlí zadarmo. Ať žijí zákony ČR!!!
uživatel
jirkar
5.11.2021
@dyny:

nejlepší je vždycky nějaká mimosoudní dohoda. Ale chápu, že když nekomunikují, tak je to těžké.

Docela mě překvapuje, kde tihle lidi berou na právníky. Faktury neplatí, nechaji si vzít barák v exekuci a najednou není problém zaplatit desetitisíce na právníky.

uživatel
ahmed
29.12.2021
mám podnájemnika problémového velmi sem nájemce bratr majitel jak se se ho zbavit nekomunikuje ,dluží a chová se velmi nevhodně v bytě
uživatel
kajik
2.1.2022
@ahmed: Podle mého názoru by bylo nejlepší, abyste se s bratrem dohodli na ukončení nájemního vztahu (mezi vámi a bratrem). Následně o tom vyrozumnět podnájemníka s tím, že podle zákona společně s nájmem končí i podnájem. Měla by se tam nechat nějaká lhůta, aby měl podnájemník reálně čas na vystěhování - cca 1-2 měsíce. Nyní je začátek ledna, takže osobně bych ukončil s bratrem nájemní smlouvu dohodou k poslednímu únoru a ke stejnému datu bych ukončil i podnájem.


Citace z občanského zákoníku:
§ 2277

Podnájem končí společně s nájmem. Končí-li nájem, sdělí to nájemce podnájemci s uvedením rozhodných skutečností; jimi jsou zejména den skončení nájmu a popřípadě i délka výpovědní doby a počátek jejího běhu.
uživatel
ahmed
4.1.2022
@kajik:

Taky si myslím že toto by asi bylo lepší řešeni, Postup by pokud se pak nebude chtit vystehovat z bytu je pak jaký. na koho se obrátit Žaloba na vyklizeni bytu k soudu,nebo podat trestni oznámení neoprávněné užívání bytu.A jak rychle tohle budou soudy řešit
uživatel
kajik
4.1.2022
@ahmed:

Bohužel jste trochu nešťastně zvolili ten způsob podnájmu. Pokud by došlo na nějaký soud, tak ten podnájem může být označený za účelový. To vám může dost zkomplikovat situaci. Takže pokud čekáte, že se podnájemník neodstěhuje, bylo by lepší to rovnou řešit přez právníka.

Bohužel, a čím dál častěji tento názor slýchám, že na hrubý pytel hrubá záplata. Většina lidí to dělá tak, že po uběhnutí výpovědní lhůty si počkají až nájemník odejde třeba na nákup, vyhází mu věci a vymění zámky. Já to nedělám, protože mi to přijde riskantní a už mám i nějaké zkušenosti a už dlouho se mi nestalo, že bych si vybral nájemníka, se kterým se vůbec nedá dohodnout
uživatel
VlastnikBytuPha
19.1.2022
Možná by bylo toto na nové téma, ale nechci zakládat. Sice u neplacení alimentů - výživného na děti, pokud muž povinný platit neplatí, tak se lze podat trestní oznámení. Policie měla muži k tomu sdělit, že může částku uhradit, než to půjde před soud. Diskuse se pak točila, jak to trestní oznámení zastavit.

Mně děsí, že není možné analogicky postupovat u neplacení nájmu. Tedy, kdo nezaplatí v hotelu, tak dojde k jeho rychlému vystěhování, týká se i podnikových ubytoven ap., kde ti lidé bydlí a nemají kde bydlet jinde. Není mi známo, že by tito lidé byli vysmátí, mohli tam zůstat, dokud nebude soud a pak ještě odvolání a pak nutnost volat exekutora (tomu zaplatit 40 tisíc s tím, že zpět ty peníze nemusím vůbec od neplatičů vidět). U neplacení alimentů to jde normálně. Mně by zajímal názor nebo zkušenost, jestli někdo v souvislosti s neplacením nájmu dával trestní oznámení. Je dost divné, že energetické společnosti ap. mohou přerušit dodávky při neplacení, i když ani ty nevolají policii, ale předávají advokátům a ti soudu. Běžně vydělávající člověk, který si jen přilepšuje nájmem tak nemá možnosti velkých firem. Ani toho hotelu nebo ubytovky, kde na zavolání přijede policie a vykáže toho neplatiče ihned.
uživatel
Supcik
24.2.2022
Rád bych se zeptal zda by policie okamžitě nepomohla když neplatici nájemník v bytě nebydlí, ale podnajima ho jako ubytovnu. Což je nebo není ve smlouvě.
uživatel
kajik
24.2.2022
@Supcik:

Policie nemůže nikoho vystěhovat. Můžou ty podnájemníky akorát vyzvat, aby byt opustili. Ale pokud neuposlechnou, policie s tím nic neudělá.

uživatel
kajik
24.2.2022
Můžete na policii jedině podat trestní oznámení na toho nájemníka a možná i na podnájemníky. Ale nepočítejte s tím, že by policie přijela a vystěhovala je. Takto to bohužel nefunguje.
uživatel
bytak30
13.10.2022
Nahodne jsem narazil na tuto diskuzi....
pronajimam vycejak par bytu a jedine co mohu k tomuto napsat... Sice se v clancich pise proverit .... neco jde a to po zaplaceni nebo pres zname i v jinych rejstricich verejne nedostupnych ... Ale za poslednich 30 let v absolutni vetsine nebyl problem hned za dva ci tri mesice ( vyjimku tvori mladi co spolu chteji zacit zit... nastehuji se a v zapeti rozejdou a utikaji z najmu ) U starsi vetsiny prijde problem po trech nebo i osmiletech , rozvedou se nebo prijdou o praci a pod... A vetsinou hledaji pricinu vsade jinde nez u sebe... Zaklad dobra smlouva ale jak je tady npsano vyhazovat primou silou je hrana... Mam ve smlouve ze po nezaplaceni mohu umistit na dvere zamek a zamknout ...
To nikdo nikde nezakazuje... ( takova boticka na dvere ve forme mrize a poradnych zamku ... Pokud pak chce veci tak podepise ze mu je predame na dvore a tam si je za den pak treba vyzvedne...
Trochu vyse kde takovydle berou na pravniky... neziskovky nebo prideleny exofo... soudem , matla co nema praci tak se timhle snazi vydelat a udrzeuje drbana vtom ze ho v byte udrzi...
Nejlepsi zarukou by byla dostatecne vysoka kauce bohuzel je omezena na tri najmy a co hur realitky lidi presvedcuji ze staci dva nebo taky jeden....
( kauce neni o tom na ni vydelat ) ale zajistit ze se plni smlouva...
tak na konec jak me bylo receno mate majetek tak jste vynen ( tim ze neco mate ) a ty nemajetny a pravni system v vas vidi toho zleho...
tak vsem co nejmene problemu :-)

uživatel
miguel
18.10.2022
Já jsem taky pro to se s takovejma nepárat. Ale zrovna někdo psal o případu, jak neplatičům zazdil vchod. Vyfasoval za to podmínku.
uživatel
petras
23.12.2023
Má někdo prosím zkušenost s kopemezavas.cz




Děkuji slušným lidem, že nevkládají spam. Fórum se průběžně promazává, takže obtěžující zprávy zde dlouho nevydrží. Nezákonné nabídky půjček budou hlášeny na Policii ČR.





Další články o pronájmu nemovitostí

Diskusní fórum o pronájmu nemovitostí

Zpět na hlavní stránku