Nejlepší investiční byt je takový, který nestojí moc peněz. Zatímco drahé byty v Praze vynášejí sotva na splátku hypotéky, malé byty v levnějších lokalitách vydělávají velmi dobře.
Zkusili jsme tedy koupit byt v Mostě, kde jsou ceny opravdu nízko.
Trávíme poměrně dost času pročítáním inzerce, takže jsme o levných bytech v Mostě věděli už delší dobu a myšlenka na koupi nám vrtala hlavou. Jednoho dne jsme se rozhodli, že to vyzkoušíme.
Naší podmínkou bylo, aby byt nebyl v takzvané vyloučené lokalitě. V Mostě se vyskytuje poměrně velké množství nepřizpůsobivých lidí. Nechvalně známou vyloučenou lokalitou je zejména Chanov, který ale není přímo ve městě a leží stranou od zbytku Mostu. Další vyloučené lokality se vyskytují i vprostřed města, ty jsou ale přeci jen víc civilizované.
My jsme vybrali byt spíše v průměrné lokalitě, kde sice pár nepřizpůsobyvých bydlí, ale není to tak hrozné. Správa domu se snaží situaci s několika problémovými byty řešit a postupně dochází ke zlepšení. Ceny jsou tam ale opravdu nízko a byty se dají pořídit běžně kolem 400 000 Kč (psáno v lednu 2021). Nám se podařilo cenu ještě výrazně usmlouvat.
Koupili jsme malý byt 1+1. Je to spíše garsonka s oddělenou kuchyňkou. Byl to jeden z nejlevnějších bytů v celé České republice. Levnější jsou už prakticky jen byty ve vyloučených lokalitách.
V bytě byl před prodejem udělán jakýsi pokus o částečnou rekonstrukci. Všechno bylo ale šité horkou jehlou a spoustu věcí jsem musel předělat.
Nejvíce mi vadilo, že v koupelně nebylo normální umyvadlo se zrcadlem. Bylo tam jenom takové to malé umyvadélko, ke kterému se nedá ani normálně stoupnout. Před padesáti lety to byl standard, ale dnes už takové řešení slušným nájemníkům vyhovovat nebude.
Mám rád práci rukama (přestože se primárně živím jako programátor) a tak jsem se pustil do úprav svépomocí.
Na místo pračky jsem nainstaloval moderní umyvadlo umístěné na stojací skříňce. Improvizovaný sprchový kout jsem vyměnil za malou vanu.
Kuchyňskou linku jsem opravil a předělal tak, aby se do ní vešla pračka a malá lednička.
Byt jsem vyčistil, vymaloval, natřel jsem radiátory a doplnil jsem chybějící svítidla. Všechny dveře jsem vyměnil či opravil. Jedny dveře v bytě dokonce zcela chyběly, takže jsem koupil nové.
Nafotil jsem spoustu fotek a udělal jsem pěkný inzerát.
Na byt se zprvu ozývaly nejrůznější podivné existence. Někteří volající byli silně zmatení a nevěděli ani v jakém městě se byt nachází. Zhruba po dvou týdnech se ale najednou ozvalo několik zájemců, kteří zněli celkem rozumně.
Byt jsem nakonec pronajal mladé holce, která pro sebe hledala první bydlení. Zatím je v bytě pár měsíců, nájemné platí včas a sousedi si na ní nestěžují.
Most není vůbec špatné město. Je tam všechno co člověk k životu potřebuje – obchody, restaurace, parky, zdravotní péče, dopravní infrastruktura a tak dále.
Mostu schází pouze historické centrum. Prakticky celé město se skládá z panelových domů.
Největším problémem Mostu jsou nepřizpůsobiví spoluobčané. V Mostě je jich více než jinde. Pořád ale převažují slušní lidé a Češi. Mezi minoritami se též najde mnoho slušných lidí a všichni nejsou až tak problémoví.
Most byl donedávna vyhledávanou lokalitou pro tzv. obchodníky s chudobou. Tito „podnikatelé“ sestěhovávali do Mostu nezaměstnané problémové lidi z celých Čech. Pronajímali jim byty, aby mohli inkasovat doplatky na bydlení. Naštěstí už Most vyhlásil na zasažené části území bezdoplatkovou zónu, do které už nelze sestěhovávat další sociální případy.
Město i správci jednotlivých paneláků veškeré problémy poměrně dost řeší a je vidět postupné zlepšování situace. Do domů se i hodně investuje. Skoro všechny paneláky v Mostě jsou dnes zateplené, mají plastová okna, moderní výtahy, čipový systém, kamery a další vymoženosti.
Most má specifický systém číslování panelových domů, neboli bloků. Každý dům má své číslo, například blok 120, blok 518 a podobně. Tato čísla se neshodují s číslem popisným ani orientačním.
Oficiální názvy čtvrtí nikdo nepoužívá. Namísto toho se ujaly lidové názvy čtvrtí, například Devadesátky, Stovky, Pětistovky apod. Tato číselná označení někdy korespondují s čísly bloků, ale spolehnout se na to rozhodně nedá.
Čísla bloků ani číselné názvy čtvrtí nenajdete v žádné mapě, ale v Mostě je všichni používají. Místní se podle oficiálních adres často ani neumí orientovat. Pokud volám řemeslníky a řeknu jim přesnou adresu, jsou úplně zmateni a ptají se na číslo bloku.
Tento systém občas používají i úřady a státní instituce. V oficiálních dokumentech města běžně najdeme bez bližšího vysvětlení výrazy jako „lokalita Stovky“ nebo “blok 525“.
Je to taková tajná šifra místních.
S postupným zlepšováním lokality je vidět i poměrně rychlý nárůst cen bytů. Náš byt se za necelý rok zhodnotil cca o 20%. K tomu inkasujeme nájemné, které po odečtení fondu oprav a daní činí 10% investované částky za rok. Nájmy v Mostě navíc neustále rostou, takže výnosy budou časem ještě lepší.
Chcete-li se dozvědět více o pronájmu bytů, přečtěte si i další články:
Jak nafotit a napsat inzerát na pronájem bytuKomentáře k článku Koupili jsme byt v Mostě: