13.01.2021 - Miroslav Zajíc

Aktualizováno 11.4.2021

Jak nafotit a napsat inzerát na pronájem bytu

Fotka bytu v paneláku do inzerátu na pronájem

Byty si pronajímám zásadně sám, bez pomoci realitní kanceláře. Nájemník nemusí platit provizi a zbyde mu tak víc peněz na nájemné. Jak ale udělat slušně vypadající inzerát?

Nejdříve opravy a úklid

Do inzerátu se pouštím až když je byt perfektně připravený na prohlídky. Základem je vymalovat, všechno dokonale vyčistit a opravit všechny závady. Z bytu vyklidím VŠECHNY osobní věci.

Jak na focení

Fotím na svůj mobil. Profesionální foťák na tohle není potřeba a s mobilem jde všechno rychleji.

Místnosti fotím tak, aby vypadaly co největší. Jak to dělám?

 • Nefotím z pohledu svých očí, ale z menší výšky, jakoby z pohledu dítěte
 • Fotím z co největší vzdálenosti, takže zády se většinou dotýkám stěny za sebou
 • Snažím se mít v záběru vždy jen dvě svislé stěny, nikoliv tři.

Byt má na fotkách vypadal světlý. Nikdo nechce bydlet v tmavé díře. Takže fotím za dne kdy je dostatek světla. Závěsy či žaluzie fotím roztažené. Naopak světla většinou nechávám zhasnutá, aby se na fotkách nemísilo bílé světlo z venku se žlutým světlem žárovek. Fotky je často potřeba zesvětlit, zejména pokud fotím proti oknu. Obvykle to dělám tak, že na displeji při focení kliknu např. na podlahu a můj mobil si automaticky nastaví expozici tak, aby podlaha nebyla příliš tmavá. Případně lze použít funkci HDR, ale to je na samostatnou kapitolu.

Veškeré skříně a šuplíky vypadají na fotkách nejlépe pokud jsou zavřené. Dvířka nábytku se snažím perfektně dovřít a srovnat do roviny. Páky otvírání oken a pákové vodovodní baterie dám do prostřední polohy. Vypadají tak nejlépe.

Fotka do inzerátu - koupelna v investičním bytě - jak fotit skříňky a vodovodní baterie

Do záběru se vždy snažím dostat nové vybavení, drahé věci a vše co vypadá dobře. Naopak méně atraktivní věci se snažím nezdůrazňovat.

Pokud fotím výhled z okna, zabírám zeleň, pěkně opravené budovy, nová auta apod. Naopak nebudu ukazovat rozpadlá auta, budovy s opadanou omítkou, nebo pochybně vypadající spoluobčany.

Jak nafotit byt do inzerátu - výhled z okna

Při focení kuchyňské linky rozsvítím podsvícení a zapnu všechny spotřebiče, které mají displej nebo aspoň kontrolku. Pokud mám sklokeramickou desku, zapnu všechny plotýnky a fotím je rozsvícené do červena. Stejně tak troubu fotím zapnutou a rozsvícenou. Pokud není na první pohled vidět, že se ve skříňkách skrývá lednička či myčka, udělám též fotku, kde jsou tyto spotřebiče otevřené.

Focení bytu do inzerátu – kuchyňská linka se zapnutými spotřebiči

V každém inzerátu musí být přinejmenším tyto fotky:

 • Kuchyňská linka
 • Koupelna a WC
 • Všechny místnosti
 • Na fotkách by měly být vidět i všechna okna. Čím má byt více oken, tím je atraktivnější.

Raději si každou věc vyfotím několikrát z různých úhlů a potom do inzerátu vyberu fotky, na kterých byt vypadá nejhodnotněji.

Důležité je i seřazení fotografií. Na inzertních serverech se obvykle nejdříve zobrazí první buď první fotka, nebo první tři. Na začátek proto dávám ty nejlepší a nejdůležitější snímky – obvykle kuchyni a toaletu.

Text inzerátu

V inzerátu je potřeba zejména vychválit všechny výhody bytu.

světlý pěkný čistý byt po částečné rekonstrukci, nová lednička, …

Vyjmenuji každou maličkost – že je nově vymalovaný apod. Naopak subjektivní nevýhody neuvádím. Například nikdy nepíšu, že je byt starý nebo malý. Každý se může podívat kolik má byt metrů čtverečních a sám se rozhodne, jestli je pro něj malý nebo velký.

Dále napíšu své podmínky:

vhodný pro 1-2 osoby, pouze nekuřáci, bez domácích zvířátek

Nebojte se, že vám to odradí zájemce. Většina lidí naopak ocení, že byt nevoní jako popelník nebo jako mokrý pes. Nezapomínám ani na větu, která odradí některé sociální případy:

Pronajímáme pouze slušným platícím nájemníkům, kteří jsou zaměstnaní nebo podnikají.

Nedivte se však, pokud vám i přesto budou na vaši garsonku občas volat nezaměstnaní kuřáci s pětičlennou rodinou a s velkým psem.

Cena

Cenu pronájmu uřčuji srovnáním s podobnými byty v inzerci.

Při porovnávání cen je potřeba si dávat pozor na to, že někteří pronajimatelé započítávají do poplatků fond oprav a o to nižší pak mají nájemné. Takhle se to ale nesmí a přitáhne to jedině negramotné nájemníky, kteří si nedokážou sečíst nájem a poplatky. Raději si fond oprav férově započtu do nájemného a nesnažím se být na první pohled nejlevnější.

Kde lze inzerovat byty na pronájem?

Nabídku lze zveřejnit v běžné inzerci:

 • bezrealitky.cz - cenově dostupné, vyšší ceny pronájmů, ale menší počet zájemců
 • sreality.cz - inzerce je poměrně drahá, vyplatí se až u dražších nemovitostí
 • reality.idnes.cz - levnější varianta, ale na inzeráty se moc lidí neozývá
 • bazos.cz - inzerce zdarma, ale na inzerát volají zejména nepřizpůsobiví

(Poznámka: Tento článek není sponzorován žádným ze serverů.)

Levnější byty dávám obvykle pouze na bezrealitky.cz, kde jsou o trochu vyšší ceny pronájmů díky tomu, že nájemník nemusí platit provizi realitní kanceláři.

Od dalších pronajímatelů vím, že asi nejlépe funguje sreality.cz, ale inzerce je tam poměrně drahá, takže se vyplatí až u dražších nemovitostí.

Zkoušel jsem inzerovat i na reality.idnes.cz, ale na inzerát se nikdo neozývá.

Levnější prostory jako sklepy nebo zahrádky inzeruji bezplatně na bazos.cz, protože by se mi nevyplatilo za inzerci platit. Zkoušel jsem tam dát i inzerát na byt, ale bohužel se ozývají spíš zájemci, kteří nesplňují moje kritéria – nepřizpůsobiví, kuřáci, lidé kteří chtějí bydlet v pěti lidech v jedné garsonce, apod.

Facebook, tištěná média a plachty na balkon nepoužívám a nevěřím, že by mohly přinést kvalitní zájemce.

Přečtěte si i další články o pronájmu investičních bytů:

Jak vybrat nájemníka do bytu
10 tipů jak zvýšit výnos z pronájmu
Jak vydělávat na pronájmu bytů

O autorovi:

Profilová fotka Miroslav Zajíc

Miroslav Zajíc

Do realit investujeme společně s manželkou. Postupně kupujeme byty, obchodní prostory a další drobné nemovitosti, které opravujeme a pak pronajímáme. Jsem zakladatelem webu MAJITELBYTU.CZ. Píšu sem své vlastní zkušenosti z pronajímání. Než jsme se naučili jak to dělat, stálo nás to spoustu peněz, času a nervů. Říká se, že zkušenosti nejde předat. Ale tipy a triky, které tady najdete, třeba někomu pomohou.


Komentáře k článku Jak nafotit a napsat inzerát na pronájem bytu:

uživatel
miguel
17.3.2021
Já pronajímam přes realitku a celkem mi to funguje. Akorát mě pokaždý ukecali abych tu cenu tak o pětistovku podstřelil. Teď se mi chce odstěhovat nájemník, tak možná vyzkoušim pronajmout sám. Jak řešíte úklid - najímáte si někoho? Většinou po nájemníkách zůstane spoušť. Díky Miguel
uživatel
kajik
17.3.2021
@miguel
Ve smlouvě mám že byt musí vrátit vymalovaný a vyčištěný. V případě porušení se mu naúčtuje cena výmalby a úklidu profesionální firmou - za garsonku celkem 8tis. Pokud je cokoliv rozbitý, účtuju mu za to plnou cenu včetně dopravy a montáže. Peníze se strhnou z kauce. Nájemníky na to upozorňuju takže se to většinou snaží vrátit v pořádku
uživatel
Mišánek
17.3.2021
Dávala jsem si byt na internet sama, udělala jsem pár fotek, inzerát a za dvě hodinky hotovo. Nájemníky mám už dva roky. Upřímně nechápu za co bere realitka provizi ve výši nájmu.
uživatel
miguel
18.3.2021
@Mišánek
Realitka ti hodně usnadní práci. Mě třeba vždycky předvyberou ty zájemce, takže už jsem se nemusel bavit s každým, ale jenom s užším výběrem 2-3 lidí. Pak zajistí ty smlouvy a já už jenom dávam připomínky. Taky si uvědom, že kdyby sis platila svýho právníka, tak dáš za každou úpravu smlouvy třeba 2 tisíce a realitka ti to udělá "zadarmo". Pak přepis elektřiny a takový ty věci okolo ti zařídí. Záleží taky na koho natrefíš, já už mám svýho člověka kterej to dělá spolehlivě.
uživatel
Radim
22.3.2021
@miguel:

Přijde mi, že realitky hlavně usnadňují práci sami sobě :D Naposledy když jsem kupoval byt, tak paní z realitky ani nevěděla jaká je dispozice bytu a jestli má balkon. Za umístění 4 fotek na internet a absolvování dvou prohlídek inkasovala realitka 55 000 Kč.

P.S. Zatím jsem se nesetkal s tím, že by měla realitka dobrou smlouvu. Zrovna nedávno jsem se setkal s tím, že měli ve smlouvě napsaný ještě starý občanský zákoník. Ale jednu věc mají realitky ve smlouvách ošetřenou opravdu dobře, a to svojí provizi. Realitka NIKDY nepřijde o provizi, ani v případě živelné katastrofy, úmrtí prodávajícího, odstoupení od smlouvy z jakýchkoliv důvodů... Někdy realitky inkasují provizi na jeden byt 2x nebo i 3x...
Děkuji slušným lidem, že nevkládají spam. Fórum se průběžně promazává, takže obtěžující zprávy zde dlouho nevydrží. Nezákonné nabídky půjček budou hlášeny na Policii ČR.

Další články o pronájmu nemovitostí

Diskusní fórum o pronájmu nemovitostí

Zpět na hlavní stránku