Aktualizováno 11.4.2021
Byty si pronajímám zásadně sám, bez pomoci realitní kanceláře. Nájemník nemusí platit provizi a zbyde mu tak víc peněz na nájemné. Jak ale udělat slušně vypadající inzerát?
Do inzerátu se pouštím až když je byt perfektně připravený na prohlídky. Základem je vymalovat, všechno dokonale vyčistit a opravit všechny závady. Z bytu vyklidím VŠECHNY osobní věci.
Fotím na svůj mobil. Profesionální foťák na tohle není potřeba a s mobilem jde všechno rychleji.
Místnosti fotím tak, aby vypadaly co největší. Jak to dělám?
Byt má na fotkách vypadal světlý. Nikdo nechce bydlet v tmavé díře. Takže fotím za dne kdy je dostatek světla. Závěsy či žaluzie fotím roztažené. Naopak světla většinou nechávám zhasnutá, aby se na fotkách nemísilo bílé světlo z venku se žlutým světlem žárovek. Fotky je často potřeba zesvětlit, zejména pokud fotím proti oknu. Obvykle to dělám tak, že na displeji při focení kliknu např. na podlahu a můj mobil si automaticky nastaví expozici tak, aby podlaha nebyla příliš tmavá. Případně lze použít funkci HDR, ale to je na samostatnou kapitolu.
Veškeré skříně a šuplíky vypadají na fotkách nejlépe pokud jsou zavřené. Dvířka nábytku se snažím perfektně dovřít a srovnat do roviny. Páky otvírání oken a pákové vodovodní baterie dám do prostřední polohy. Vypadají tak nejlépe.
Do záběru se vždy snažím dostat nové vybavení, drahé věci a vše co vypadá dobře. Naopak méně atraktivní věci se snažím nezdůrazňovat.
Pokud fotím výhled z okna, zabírám zeleň, pěkně opravené budovy, nová auta apod. Naopak nebudu ukazovat rozpadlá auta, budovy s opadanou omítkou, nebo pochybně vypadající spoluobčany.
Při focení kuchyňské linky rozsvítím podsvícení a zapnu všechny spotřebiče, které mají displej nebo aspoň kontrolku. Pokud mám sklokeramickou desku, zapnu všechny plotýnky a fotím je rozsvícené do červena. Stejně tak troubu fotím zapnutou a rozsvícenou. Pokud není na první pohled vidět, že se ve skříňkách skrývá lednička či myčka, udělám též fotku, kde jsou tyto spotřebiče otevřené.
V každém inzerátu musí být přinejmenším tyto fotky:
Raději si každou věc vyfotím několikrát z různých úhlů a potom do inzerátu vyberu fotky, na kterých byt vypadá nejhodnotněji.
Důležité je i seřazení fotografií. Na inzertních serverech se obvykle nejdříve zobrazí první buď první fotka, nebo první tři. Na začátek proto dávám ty nejlepší a nejdůležitější snímky – obvykle kuchyni a toaletu.
V inzerátu je potřeba zejména vychválit všechny výhody bytu.
světlý pěkný čistý byt po částečné rekonstrukci, nová lednička, …
Vyjmenuji každou maličkost – že je nově vymalovaný apod. Naopak subjektivní nevýhody neuvádím. Například nikdy nepíšu, že je byt starý nebo malý. Každý se může podívat kolik má byt metrů čtverečních a sám se rozhodne, jestli je pro něj malý nebo velký.
Dále napíšu své podmínky:
vhodný pro 1-2 osoby, pouze nekuřáci, bez domácích zvířátek
Nebojte se, že vám to odradí zájemce. Většina lidí naopak ocení, že byt nevoní jako popelník nebo jako mokrý pes. Nezapomínám ani na větu, která odradí některé sociální případy:
Pronajímáme pouze slušným platícím nájemníkům, kteří jsou zaměstnaní nebo podnikají.
Nedivte se však, pokud vám i přesto budou na vaši garsonku občas volat nezaměstnaní kuřáci s pětičlennou rodinou a s velkým psem.
Cenu pronájmu uřčuji srovnáním s podobnými byty v inzerci.
Při porovnávání cen je potřeba si dávat pozor na to, že někteří pronajimatelé započítávají do poplatků fond oprav a o to nižší pak mají nájemné. Takhle se to ale nesmí a přitáhne to jedině negramotné nájemníky, kteří si nedokážou sečíst nájem a poplatky. Raději si fond oprav férově započtu do nájemného a nesnažím se být na první pohled nejlevnější.
Nabídku lze zveřejnit v běžné inzerci:
(Poznámka: Tento článek není sponzorován žádným ze serverů.)
Levnější byty dávám obvykle pouze na bezrealitky.cz, kde jsou o trochu vyšší ceny pronájmů díky tomu, že nájemník nemusí platit provizi realitní kanceláři.
Od dalších pronajímatelů vím, že asi nejlépe funguje sreality.cz, ale inzerce je tam poměrně drahá, takže se vyplatí až u dražších nemovitostí.
Zkoušel jsem inzerovat i na reality.idnes.cz, ale na inzerát se nikdo neozývá.
Levnější prostory jako sklepy nebo zahrádky inzeruji bezplatně na bazos.cz, protože by se mi nevyplatilo za inzerci platit. Zkoušel jsem tam dát i inzerát na byt, ale bohužel se ozývají spíš zájemci, kteří nesplňují moje kritéria – nepřizpůsobiví, kuřáci, lidé kteří chtějí bydlet v pěti lidech v jedné garsonce, apod.
Facebook, tištěná média a plachty na balkon nepoužívám a nevěřím, že by mohly přinést kvalitní zájemce.
Přečtěte si i další články o pronájmu investičních bytů:
Jak vybrat nájemníka do bytuKomentáře k článku Jak nafotit a napsat inzerát na pronájem bytu: