Vyplatí se ještě koupit byt na pronájem v roce 2022?

uživatel
Pavla S
Před 13 dny
Ahoj, máme s manželem možnost si vzít druhou hypotéku do 4 milionů. Už delší dobu uvažujeme nad pořízením investičního bytu. Pročetla jsem tady všechny články a videa, jenže... přijde mi, že už to není úplně aktuální, protože ty ceny už jsou jinde a k tomu ty úroky... šílenství.

Doporučili byste ještě pořád kupovat byty na pronájem? Dá se ještě sehnat byt, který se vyplatí?

Asi jedině něco na severu?

Kdo už máte byty, kupujete teď další? Nebo naopak prodáváte?

Pavla
uživatel
Mišánek
Před 13 dny
Na severu pronajmete možná tak hnědočechům, jinde se nevyplatí ;-)
uživatel
tommy_and_lenny
Před 13 dny
Za poslední rok jsem koupil 3 byty. Beru to nejlevnější, ale ne garsonky! Podívej se na nejlevnější 3+1, 4+kk a větší. Musíš si spočítat, aby tam bylo cash-flow. Mám zatím byty v Bílině, v Mostě a v Děčíně. Ve všech bytech pracující české rodiny.
uživatel
kajik
Před 13 dny
@Pavla S:

Sehnat byt, který se vyplatí. To může znamenat různé věci. Někomu se třeba vyplatí si ukládat peníze do bytu placením hypotéky. Část peněz mu splácí nájemník. To je aktuálně realita všech Pražských bytů, které si nyní můžeš koupit.

V regionech se dá občas sehnat něco výnosnějšího. Já teď spíš vyčkávám, co bude.
uživatel
miguel
Před 13 dny
Teď jsem jeden byt prodal a koupil jsem místo toho malej barák na pronájem. Trošku risk, ale zůstal mi na ruce skoro milion. Už se mi hlásí nájemníci a přitom jsem to dal o půlku dráž než ten byt. Musíš se adaptovat, doba se mění. Ceny bytů jsou přepálený, ale domky jsou teď v poměru k bytům strašně levný.
uživatel
Marecek
Před 12 dny
@tommy_and_lenny:

V roce 2022 jsem koupil další nadstandardní byt. Ze začátku bude sice nulové cash-flow, ale peněz mám dost a další nemovitost navíc neuškodí. Nájmy už můžou jít jenom nahoru. Úrokové sazby půjdou během 2-3 let dolů. Až se to zrefinancuje, splátka bude poloviční. Za pár let si můžeme porovnat, která investice se vyplatila víc, jestli panelák na severu nebo prestižní loft v centru Prahy. Okamžité cash-flow není všechno.