Výběr nájemníka a diskriminace

uživatel
Maty
5.6.2021
Dobrý den, zdědil jsem byt po rodičích a rozhodl jsem se, že si ho nechám a budu pronajímat. Chci byt pronajmout slušnémi člověku České národnosti. Jak se vyhnout nařčení z diskriminace. Děkuji
uživatel
Radim
5.6.2021
Takže nepronajmete ani třeba Japoncům, Němcům, Američanům? To je asi fakt diskriminace. Ale pokud se chcete vyhnout soudním žalobám, neříkejte jim proč jste si je nevybral. Řekněte že vám na byt volá hodně lidí a že si vyberete toho kdo vám nejvíc vyhovuje.
uživatel
Maty
6.6.2021
@Radim:

Mám spíš špatné zkušenosti s určitým etnikem. Každý si snad domyslí o koho jde. Po posledním rebrandingu se jim říká mladíci.
uživatel
miguel
6.6.2021
Zadej to realitce, řekni že nechceš cikány, hotovo. Najdou ti pár zajemců podle tvejch preferencí a ty si sám vybereš komu chceš pronajmout.
uživatel
Radim
6.6.2021
Spoluobčané? S tím rebrandingem jste mě fakt pobavil. Jinak platí co jsem napsal výše.
uživatel
kajik
6.6.2021
Stačí si hlídat několik pravidel: Pracující, Nekuřák, bez dřívějších ekzekucí, mající účet CZK, na prohlídku přijde včas, nesfetovaný, čistě oblečený a upravený. Spoluobčané tím sítem nikdy neprojdou (čest výjimkám, které jsem zatím nepotkal). Často tím sítem neprojde ani spousta lidí české národnosti.
uživatel
Chytrý Honza
6.6.2021
@kajik:

Ja bych dodal, aby uměli česky. Ve vašem případě neprojdete ani vy.
uživatel
kajik
6.6.2021
@Chytrý Honza:

Chápu, vy byste mi asi byt nepronajal. Naštěstí mám dost vlastních nemovitostí.

Je Vaše připomínka čistě provokativní, nebo opravdu odmítáte zájemce pokud mají někde překlep?

Nějak nevidím důvod tohle u nájemníků řešit, ale rád se nechám poučit. Díky.
uživatel
jirkar
6.6.2021
Tak asi měl Chytrý Honza na mysli, že když chce tazatel nájemníka české národnosti, tak ho pozná podle toho, že mluví česky.


Jinak docela mě překvapuje, kolik lidí chce jedině nájemníka české národnosti. Dovolím si k tématu doplnit, že pronajímám byty cizincům z celého světa, inzeruji v několika jazycích a většina mých nájemníků neumí ani slovo česky. Každý má asi jinou zkušenost, ale já s cizinci nikdy neměl žádný větší problém. Většinou když si někdo dokáže vyřídit veškeré papíry, najít si práci v zahraničí a jde si za lepším, tak to nebude problémový člověk. Samozřejmě mluvím o legálních migrantech, kteří přjeli za prací. Určitě jsou tady i ilegálové a nemakačenka, ale takové si do bytu nikdt nevezmu. Stačí skontrolovat jestli má papíry nebo nemá. Cizinec bez práce nebo s trestní minulostí v ČR nikdy nedostane např. trvalý pobyt. Podmínky našich úřadů jsou velmi přísné.
uživatel
Maty
7.6.2021
Díky za reakce. Nejsem žádný realitní magnát a mám jenom ten jeden byt. Nevadí mi vyloženě cizinci, ale bojím se, aby tam nebyla administrativa a nechci si komplikovat život. Pak mi jde hlavně o to jedno problémové etnikum, které v bytě po rodičích fakt nechci.

Takže ještě jednou otázka jak se vyhnout nařčení z diskriminace. U spousty inzerátů je napsáno "pronajmu pouze čechům, nekuřákům bez zvířat a bez dětí". Je to porušení zákona a hrozí reálně postih?


uživatel
Radim
7.6.2021
Do inzerátu bych to takhle určitě nepsal. Ano, je to porušení zákona. Nekuřákům a bez zvířat - to je OK. Ale pouze Čech a ještě bez dětí, to už je podle zákona diskriminace.

Pokud vím, tak za to nehrozí vězení nebo pokuta. Každopádně vás ale někdo může žalovat, že jste ho diskriminoval. Už tady byly případy, že neziskovky naváděly spoluobčany aby volali na takovéto inzeráty a aby se pak soudili o odškodné.
uživatel
kajik
8.6.2021
Pokud rovnou píšete do inzerátu takovéhle věci, tak si koledujete o průšvih. I když vám to nejspíš projde, stejně jako lidem projdou i úplně jiné věci.

To že není nájemník z určitého etnika ale stejně neznamená, že bude slušný a že bude platit nájem včas.

Fakt nejlepší je nikoho nediskriminovat, nebo aspoň ne takhle okatě. Jak jsem už psal, stanovte si legální pravidla, podle kterých si nájemníky vybíráte. Ve výsledku těmi pravidly projde jenom část zájemců a z nich si ještě vyberete toho, kdo je vám sympatický.

Máte naprosté právo si vybrat za nájemníka koho chcete, ale neměl byste to zdůvodňovat etnikem nebo tím, jestli má nebo nemá děti. Můžete si ale například omezit počet osob, které v bytě budou bydlet.
uživatel
Maty
9.6.2021
@Radim:

Takže nekuřák a bez zvířat je OK, ale Čech bez dětí není OK? Proč?
uživatel
Radim
10.6.2021
@Maty:

Je to stanovené v zákoně. Proč? Nevím, nejsem právník ani filozof, ale snažím se řídit pravidly. Neznamená to, že si musíte do bytu vybrat nájemníka s dětmi nebo příslušníky menšin. Jenom to nesmíte do toho inzerátu takhle napsat.


Antidiskriminační zákon, §2, odst. 3:

Přímou diskriminací se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru, a dále v právních vztazích, ve kterých se uplatní přímo použitelný předpis Evropské unie z oblasti volného pohybu pracovníků3), i z důvodu státní příslušnosti.
uživatel
Maty
13.6.2021
Takže abych to shrnul. Do inzerátu to napsat nemůžu, takže každého pozvu na prohlídku a naprohlídce mu řeknu, že mám víc zájemců a dal jsem přednost někomu jinému? Přijde mi to trochu přes ruku. Kolik musím absolvovat prohlídek abych náhodou neporušil zákon?
uživatel
kajik
13.6.2021
@Maty:

Předpokládám, že je to řečnická otázka, ale pro jistotu stejně odpovím. Samozřejmě počet prohlídek je na vás, můžete dělat prohlídky dokud si nevyberete toho správného nájemníka.

Já teda určitě nezvu na prohlídku zdaleka každého. Nejdřív se ptám na příjmy, na počet osob, na exekuce, na zvířata, atd.

Když je komunikace po telefonu, tak taky něco poznáte ze způsobu vyjadřování a intonace. Když to je přes mail, tak se dá zase často vygooglit třeba profil na FB s fotkama.

Někteří pronajímatelé chtějí nejdřív poslat fotku a až potom případně zvou na prohlídku.
uživatel
Majitel_bytu
Před 7 dny
@Maty:

Co je česká národnost? V podstatě to, co si nechám napsat do dokladů a uvedu při sčítání obyvatel. Můžu být černoušek nebo Japonec s jménem Kanimura a mít českou národnost.

Na nájem není nárok. Mám právo nepronajmout, kdo se mi nezdá. Já třeba bych nepronajímal cizím státním příslušníkům. Určité zkušenosti mám... Od těch lidí to je nevymahatelné, zvl když to není EU, ale bývalý Sovětský Svaz.

Pokud někdo bude řádně pracovat, nebude v exekuci, čistý TR, tak mi je jedno, jakého je etnika (oni ti snědí mívají většinou českou národnost). Já bych nechtěl lidi, co žijou z dávek a třeba pracují na černo k tomu, můžou být bílí jako sníh a nechci je stejně. S rasou nebo národností to nemá co dělat. Některé profese značí dobrý příjem, např. lékaři, zubaři, advokáti. Bohužel ti volí spíše hypotéku.