Pronajímání novostavby

uživatel
JARDA
5.8.2021
Ahoj, před 10 lety jsme kupovali byt v novostavbě 2+kk. Už nám nestačí, takže kupujeme další větši byt, který by měl být hotový snad v srpnu, pokud to zase neodloží.

A teď uvažujeme co s tím starším bytem, jestli ho prodat, nebo pronajmout. Já bych byl spíš za to pronajmout. Ale vychází to s hypotékou tak akorát, že splátka 16 tisíc a nájem by byl tak 17-18 tis. K tomu fond oprav 2 tis. Takže žádný velký výdělek. Ale až se doplatí hypo, tak z toho budeme mít slušný příspěvek k důchodu.

Je nějaký důvod, proč se do toho nepouštět? Ano, kdybych to prodal, tak budu mít i po zaplacení hypotéky celkem pěknou sumu na účtu, ale to by se za za rok rozfofrovalo a nezbylo by z toho nic.
uživatel
miguel
5.8.2021
Novostavba to je sen každýho, bohužel pak výdělek z toho je ze začátku nula nula nic. Ale za pár let zvedneš nájemný a ta hypotéka bude pořád stejná. Já bych to neprodával. Rozfofrovat peníze dokáže každej idiot.
uživatel
kajik
11.8.2021
Myslím, že to stejně dává smysl pronajímat, jak sám říkáte, jako příspěvek k důchodu.

Pak je tady ještě další varianta: Prodat to, splatit hypotéku a zbylé peníze použít na jinou levnější investiční nemovitost.
uživatel
Radim
16.8.2021
Určitě pokud máte možnost si to nechat a pronajímat, tak je to super.

Varianta prodat, splatit hypotéku a koupit si něco levnějšího je určitě fajn, ale zrovna teď bych čekal velkou inflaci a proto bych s tím možná počkal. Je dost velká šance, že se inflací ty hypotéky částečně smažou, zatímco nájmy budou logicky stoupat. Takže já osobně bych to zatím pronajal a počkal bych minimálně 2-3 roky a do té doby bych to neprodával.

Ač to zní trochu hloupě, velká inflace přeje zadluženým. Čím víc dlužíte, tím víc na tom vyděláte.