Nájemník nemá účet

uživatel
pavelix
2.4.2021
Dobrý den,

Vybíráme do našeho bytu nového nájemníka. Zatím se nám přihlásilo několik lidí, ale vyhovuje nám jen jeden z nich. Akorát nás překvapila zvláštní věc. Zájemce nám tvrdí, že nemá účet v ČR. Pracuje v Německé firmě, takže prý má účet jedině v Německu. Setkal se s tím někdo? Může to být problém? Třeba v případě vymáhání dlužného nájmu?

Díky,
Pavel
uživatel
miguel
2.4.2021
To mi přijde trochu podezřelý. Proč by měl bejt problém zřídit si českej účet? Je to zadarmo, nic se neplatí.

Může mít dluhy a nechce mít účet, aby mu to nemohli strhnout. Nebo dělá na černo.

Radši bych vybíral dál.
uživatel
kajik
2.4.2021
To je celkem běžné u lidí kteří pracují v zahraničí. Už jsem takového nájemníka měl a problém s tím nebyl. Akorát mi pořád cpal cizí měny a chtěl platby zaokrouhlovat na eura, což mě trochu štvalo, protože mi to dělalo nepořádek v účetnictví.

Každopádně vyžadovat solus a zkontrolovat centrální evidenci exekucí.
uživatel
pavelix
2.4.2021
Exekuce jsme prověřovali. Nic tam nemá. Posílal nám i pracovní smlouvu - dělá tam dlouhodobě, dobře vydělává. Potřebuje byt jenom na přespání v Praze 2x - 3x v týdnu. Až na ten účet nám přijde jako ideální nájemník.
uživatel
Radim
2.4.2021
Pokud ten nájemník opravdu pracuje v zahraničí, tak bych se toho asi nebál. Ale stanovil bych stejná pravidla jako pro ostatní, čili aby platil nájem na účet a aby platil přesnou částku v korunách. Rozhodně se nenechat ukecat třeba na to, že si nájemník udělá trvalý příkaz na částku v eurech. pokud si chce udělat trvalý příkaz (v korunách), tak si holt asi bude muset zřídit český účet.
uživatel
jirkar
2.4.2021
Cizinci taky nemaji CZK účet a dá se jim normálně pronajímat. Buď musí platit normálně na účet a prostě si to musí nějak zařídit, nebo se dá vybírat příplatek za platbu v hotovosti.
uživatel
pavelix
2.4.2021
@jirkar:

Máte nějaký plán co dělat když nájemník způsobí nějakou škodu? Třeba co když byt zničí a ještě nezaplatí poslední nájem a pláchne do zahraničí? Kamarádovi se přesně taková věc stala.

Díky,
Pavel
uživatel
jirkar
2.4.2021
@pavelix:

Jakmile škoda přesáhne kauci, tak už to z něj budete tahat těžko. Pak spíš záleží na slušnosti toho nájemníka.

Většinou se tohle nestává. Škody po nájemnících jsou normálně tak do 5 - 10 tisíc. Ještě jsem nezažil, že by něco zničili úmyslně. Většinou je to tak že třeba něco omylem ulomí, tak se mu to strhne z kauce a život jde dál.

Kdyby mi někdo přestal platit nájem tak ho vezmu za pačesy a vykopu ho ven. Naštěstí se to zatim nestalo.

A kdyby byla nějaká větší škoda, tak se svět taky nezboří. Chce to mít trochu finanční rezervu pro všechny případy.
uživatel
pavelix
2.4.2021
To sice ano, ale kdyby byl nájemník Čech, pracoval by tady a měl by tady účet, tak z něj kdyžtak můžu tu škodu můžu vymáhat. Normální člověk nebude riskovat třeba exekuci nebo to, že mu budou na dveře klepat vymahači.