21.03.2021 - Miroslav Zajíc

10 tipů, jak zvýšit výnos z pronájmu

Kdo by nechtěl na pronájmech vydělávat ještě trochu více. Jak pronajmout byt za co nejvyšší nájemné? Jak snížit náklady při výměně nájemníka?

Peníze, které jsem vydělal na pronájmu bytů

Tady je 10 tipů, které vám pomohou výnosy z pronájmu zvýšit.

Snižte kauci

Nájemníci mají, stejně jako většina lidí, omezený rozpočet. Proto někteří raději sáhnou po bytu, který má sice o 5 000 Kč nižší kauci, ale o 500 Kč vyšší nájemné. Majitel přitom nemůže prodělat – za 10 měsíců se mu chybějící část kauce zaplatí a peníze už nemusí nájemníkovi po odstěhování vracet.

Starejte se o celý dům

Dobrá pověst domu přitáhne dobré a solventní nájemníky. Každý dokáže svou troškou přispět. Kdykoliv vidíte na schodech odpadek, seberte jej. Vymalujte na chodbě. Zameťte před domem. Fantazii se meze nekladou – přiložte ruku k dílu, nebo si na to najměte řemeslníky. Někteří sousedé budou váš příklad následovat. Hodnota vašeho majetku poroste do závratných výšin!

Prověřujte si nájemníky

Většina pronajímatelů už ze zkušenosti ví, že problémový nájemník vás vyjde dráž než živelná katastrofa. Nebude platit nájemné, vrátí byt v příšerném stavu a vy pak strávíte dva měsíce tím, že budete byt dávat dohromady než jej znovu pronajmete. Naprostým minimem je prověření v evidenci exekucí. O tom jak vybrat nájemníka si můžete přečíst samostatný článek.

Vyčistěte byt

Dokonalé vyčištění a vymalování bytu zvedne potenciální cenu na trhu pronájmů běžně o 10% i více. Nezapomeňte do inzerátu uvést, že je byt čistý a nově vymalovaný.

Nenechte nájemníka platit provizi realitní kanceláři

Mnoho nájemníků je ochotno platit až o 10% vyšší nájemné, pokud nemusí při nastěhování dávat provizi realitní kanceláři. Buď můžete inzerát napsat svépomocí, nebo můžete realitní kanceláři zaplatit provizi ze svého. Z dlouhodobého hlediska se to může vyplatit.

Zlepšete svůj inzerát

Nájemník chce mít pocit, že se bude stěhovat do něčeho hezkého. Naučte se nájemníka navnadit krásnými fotkami a pozitivním popisem. Na perfektní inzerát se budou zájemci ozývat, i když bude za trochu vyšší cenu. Buď si najměte opravdové profesionály, nebo si přečtěte můj článek jak udělat skvělý inzerát svépomocí.

Příplatky

V současné době nikdo nechce z pochopitelných důvodů povolovat v bytě kouření nebo chov zvířat. Pokud vám nevadí větší opotřebení bytu, můžete zájemcům nabídnout výjimku z pravidel výměnou za příplatek nebo za zvýšení nájemného. Někteří pronajímatelé si též účtují příplatky za vyšší počet osob žijících v bytě.

Přebírejte byt v takovém stavu, aby se dal hned znovu pronajmout

Upozorněte nájemníka už při nastěhování, že by měl byt vrátit ve stejném stavu v jakém jej dostal, tedy zejména čistý a vymalovaný. Dejte si do smlouvy pokuty za nesplnění těchto povinností. Pokud se chce nájemník odstěhovat, sejděte se s ním v bytě už cca 2 týdny před předáním. Dopředu se s ním domluvte, co musí vyčistit, co musí opravit a zda je potřeba aby vymaloval. Nájemník vám pak vrátí byt ve slušném stavu a budete jej moct ihned obratem pronajmout.

Garáže a skladovací prostory pronajímejte zvlášť

Vlastníte-li v domě kromě bytu i garáž nebo komoru, inzerujte tyto prostory samostatně, nebo je nabídněte svému nájemníkovi za příplatek. Můžete si tak za ně účtovat o něco vyšší cenu, než kdybyste je rovnou zahrnuli do ceny za pronájem bytu.

Odstraňte největší nevýhodu bytu

Nájemníci si nevybírají byt podle nejlepší toalety nebo podle nejlepší kuchyňské linky. Naopak, vybírají si spíše vylučovací metodou. Pokud je v bytě vyloženě špatná podlaha, špatná kuchyňská linka nebo třeba špatná koupelna, tak přeskakují na další inzerát. Pokud opravíte tu největší nevýhodu vašeho bytu, máte velkou šanci, že byt pronajmete za vyšší cenu.

Snižte spotřebu

Nájemník se nedívá jenom na výši pronájmu, ale na celkové měsíční náklady. Snížíte-li spotřebu bytu, můžete zvýšit nájemné. LED osvícení, úsporné spotřebiče, úsporná hlavice sprchy – to vše vám zvýší zisk. Nezapomeňte tyto výhody uvést do inzerátu a přiměřeně snížit měsíční zálohy.


Jaké metody používáte vy, abyste dosáhli co nejvyššího pronájmu? Napište své nápady do komentářů dole pod článkem!

Přečtěte si i další články o pronájmu investičních bytů:

Jak vydělávat na pronájmu bytů
Smlouvání při koupi nemovitosti
Jaké standardy by měl splňovat nájemní byt

O autorovi:

Profilová fotka Miroslav Zajíc

Miroslav Zajíc

Do realit investujeme společně s manželkou. Postupně kupujeme byty, obchodní prostory a další drobné nemovitosti, které opravujeme a pak pronajímáme. Jsem zakladatelem webu MAJITELBYTU.CZ. Píšu sem své vlastní zkušenosti z pronajímání. Než jsme se naučili jak to dělat, stálo nás to spoustu peněz, času a nervů. Říká se, že zkušenosti nejde předat. Ale tipy a triky, které tady najdete, třeba někomu pomohou.


Komentáře k článku 10 tipů, jak zvýšit výnos z pronájmu:

uživatel
Radim
21.3.2021
Ať počítám jak počítám, tak je těch rad jedenáct :D
Dovolím si teda přidat dvanáctou.
Byty rozdělujeme na co nejvíc garsonek. Co okno, to garsonka. Pronajme se to o hodně dráž.
uživatel
Miroslav Zajíc (moderátor)
21.3.2021
@Radim:

Kulaté číslo zní v titulku lépe. Myslel jsem si, že si toho nikdo nevšimne :D

Jinak díky za super radu! Můžete trochu rozvést jak to děláte? Jak řešíte přípojky energií, odpady, požadavky na parkování, jaká je s tím administrativa...?
uživatel
Radim
21.3.2021
@Miroslav Zajíc (moderátor):

Tak vy nám takhle nenápadně podstrkujete rady... :D

Na vodu a elektřinu dám podružné měřáky. Spotřeba se rozpočítává poměrně.

Odpady jsou velký problém, protože nájemníci je umí velmi rychle zacpat. Takže všechny WC musí být co nejblíž ke stoupačce a s co největším spádem. Naštěstí je v baráku často víc stoupaček. Někdy se dohodneme se sousedama, že se odpad napojí na jejich stoupačku. Samozřejmě za to něco málo vysolíme, nebo jim třeba pomůžeme zrekonstruovat jejich WC.

Parkování nějak neřeším, nájemníci parkujou před domem.

Administrativa - je to klasická rekonstrukce bytu bez zásahu do nosných konstrukcí a do společných prostor. Takže nemusí být povolení ani souhlas domu ani prohlášení vlastníka ani nic jiného. Formálně to je pořád jeden byt.
uživatel
kajik
21.3.2021
@Radim:

Vybourání dveří do chodby není zásahem do společných prostor? To jste teda střelec jestli tohle děláte bez povolení
uživatel
Radim
21.3.2021
@kajik:

Do společných prostor nezasahuju. Nechávám původní vchodové dveře, za kterými vznikne malá předsíňka. Teprve z této předsíňky jdou dveře do jednotlivých nově vzniklých garsonek.

Je to i výhoda kvůli hluku. V garsonkách není slyšet hluk z chodby a obráceně.

Na rekonstrukci bytu není potřeba stavební povolení pokud nezasahujete do nosných konstrukcí, do společných prostor, do fasády a do požárních vlastností.

A jak říkám, nechávám to formálně jako jeden byt. Ty garsonky jsou z formálního pohledu vlastně místnosti toho bytu.
uživatel
jirkar
2.4.2021
Inzeruju na fórech a skupinách pro cizince. Udělal jsem si inzeráty ve 3 jazycích (cz, en, de). Dá se pronajmout klidně o 1000 - 2000 dráž než je běžná cena.
uživatel
jirkar
2.4.2021
A ještě jeden tip. Příplatek za cash platby. Cizinci chtěji často platit cash v cizí měně. Dám mu na výběr. Buď každý měsíc 15000 CZK na účet, nebo 2000 EUR každé 3 měsíce v hotovosti. Hodně lidí si zvolí tu druhou variantu.
uživatel
Miroslav Zajíc (moderátor)
2.4.2021
@jirkar:

Díky za super tipy!
uživatel
bytak30
16.10.2022
Jsem tady novej a tak pridam i k starsimu clanku

do vsech bytu mam spolecnou antenu i satelit a posledni roky i internet...
Takze se nastehuji a nemusi nic zarizovat a na druhou stranu me zas nerozvrtaji barak a strechu...
uživatel
kajik
17.10.2022
@bytak30:

Také mám takto ve dvou bytových domech. Ale mám i jednotlivé byty a tam se to většinou řeší jinak. Internet tam je většinou nějaký poskytovatel rozvedený po domě. Jinak si nájemníci dávají 4g modemy. V jednom domě, kde mám dva byty, mají nájemníci mikrovlnná pojítka. Je to něco jako satelit, ale namířené na protější komín, kde má poskytovatel svoje antény. Televizi a rozhlas jak kde, většinou tam něco už bylo, když jsem to kupoval.
Děkuji slušným lidem, že nevkládají spam. Fórum se průběžně promazává, takže obtěžující zprávy zde dlouho nevydrží. Nezákonné nabídky půjček budou hlášeny na Policii ČR.

Další články o pronájmu nemovitostí

Diskusní fórum o pronájmu nemovitostí

Zpět na hlavní stránku